Известни модни дизайнери един след друг обявяват, че в колекциите им няма повече да намираме ценни кожи от лисици, норки и други животни, които се отглеждат и убиват само в името на модата. Наскоро подобно решение беше взето и от модната къща CHANEL. Сега към тази растяща група дизайнери се присъедини Victoria Beckham, обявявайки допълнително, че няма да ползват и екзотични кожи.
Какви са промените?
Марката Victoria Beckham никога не е използвала ценни кожи в колекциите си, но дълго време демонстрираше „лукс“ с използването на кожи от алигатори, змии и гущери, предлагайки на клиентите си аксесоари, изработени от такива материали. От официално ѝ изявление, което беше публикувано в средата на февруари, става ясно, че марката Victoria Beckham вече няма да използва нито ценни, нито екзотични кожи. Решението влиза в сила от колекцията есен/зима 2019.
„От известно време насам се опитваме да използваме по-етични суровини, които имат по-малко последици върху околната среда“, заяви представител на Victoria Beckham в разговор с Women’s Wear Daily. „Радваме се да потвърдим, че няма да използваме екзотични или ценни кожи в никои от нашите бъдещи колекции, започвайки от есенно-зимния сезон 2019. Това решение отразява не само подхода на марката, но и очакванията на нашите клиенти.“
Нито първото, нито последното подобно решение
Преди по-малко от месец се проведа първата в света Седмица на модата, изцяло без суровини от животински произход. Събитието беше безпрецедентно, но нямаше да пожъне такъв успех без предшествалите го важни стъпки на големи световни марки.
През 2015 г. Hugo Boss гръмко обявиха пълното премахване на всякакви видове ценни кожи от всичките си колекции. След тях бързо последваха и Giorgio Armani, Net-a-Porter (най-големият онлайн магазин с луксозни марки), модните къщи Gucci, Versace, Jimmy Choo и Michael Kors. През 2018 г. същото решение взе и Jean Paul Gaultier. През това време, Сан Франциско изцяло забрани продажбата на ценни кожи. Michael Wong се присъедини към над 40-те китайски модни марки включили се към програмата Fur Free Retailer.
Законодателни промени
След като Лондонската Седмица на модата се проведе изцяло без ценни кожи, а световният онлайн магазин ASOS отиде една крачка по-напред и напълно се отказа дори от употребата на пух, коприна, кашмир и мохер, на всички стана ясно, че това не е краят на промените към по-добро. Трябва да се помни, че за естествените кожи не плащат само дизайнери, магазини и потребители.
Поредни доклади и проучвания доказаха в последно време ред проблеми с ценните кожи. Те съдържат токсични съединения, опасни за хората. Производство им трови околната среда и е неописуемо страдание, жестокост и несправедливост за животните. Освен всичко това, фермите за кожи също са непрестанен ужас за местните хора, живеещи в близост до тях. Изправени пред тези факти и силното обществено мнение срещу фермите за кожи, политиците трябва да действат. Трябва да вземат единственото разумно решение.
Въпреки че в България институциите все още не са взели отношение относно забраната на фермите за кожи, кожухарската промишленост продължава да е в дълбока криза. Вече много страни са решили да забранят фермите за кожи или са въвели промени, които на практика са ефективни забрани.
Fur Free Retailer – Търговец без ценни кожи
Сдружение КАЖИ е част от световната коалиция Fur Free Alliance. Тя е създателят и координаторът на международната програма Fur Free Retailer – към момента в над 25 държави по целия свят. Целта ѝ е да обедини модните компании отказали се от употребата на ценни кожи, като същевременно предоставя надеждна информация на потребителите относно позициите на отделните марки по този въпрос. Вече близо 1000 компании са се включили в програмата и са се отказали от употребата на ценни кожи!
Източник: The Independent