Животни от опасния инвазивен вид вече са забелязани да обикалят на километри от близката ферма за кожи.
Вчера в социалните мрежи излезе поредна снимка на норка в центъра на Стара Загора. Дни по-рано качихме видео, което ни беше изпратено, на други две избягали норки бяха заснети около бензиностанция на няколко километра от областния град. От КАЖИ вече сме получили сигнали за забелязани норки от почти всички села близо до фермата за норки край с. Маджерито.
Не спираме да припомняме, че видът („американска норка“) е изключително опасен, неместен хищник, който няма естествен враг в нашата природа. Според множество експерти, включително от БАН, той е силно инвазивен и застрашава много местни животински видове; птици и риби. Фигурира в топ 100 на най-опасните инвазивни видове за Европа.
Избягали норки – проблем, който с годините нараства
Проблемът с норките у нас датира от 2014 г., когато собствениците на фирма „Градус“ изграждат ферма за американски норки – за ценни кожи – до с. Маджерито, Старозагорско. В инвестиционното предложение е поставен за цел капацитет от 400 хил. норки. За миналата година той вече е над 128 хил.
В стремежа си да се спасят от фермите, животните бягат и често намират благоприятна среда в местните водоеми и селски дворове, където има изобилие от храна. За последствията знаем:
Най-потърпевши са хората от селата Маджерито и Загоре. Там почти няма двор, в който хората да не са виждали избягали норки или да нямат животни убити от норки. Миналата седмица един от местните сподели, че само през последните месеци е убил 11 норки в двора си.
Две от спасилите се норки бяха уловени и, с общи усилия с фондация „Дивите Животни“, те вече са настанени в Софийския зоопарк. Те няма как да бъдат пуснати на свобода заради рисковете, които носят за другите диви животни. За норките и щетите от тях ще се говори все повече, ако не се забранят фермите за кожи у нас.
Ролята на институциите
За ескалиращия проблем с норките сме сезирали и министъра на околната среда Нено Димов. В края на януари 53 неправителствени организации изпратихме до него писмо, в което описваме проблема и искаме забрана на инвазивния вид, за да се предотвратят рисковете за природата, хората и животните. Според Закона за биологичното разнообразие тази забрана е възможна по преценка и чрез заповед на министъра. Отговор и досега нямаме.
Помогнете ни да покажем на българските депутати ясно и категорично тези и другите проблеми с фермите за кожи. Важно е това да се случи, преди да е започнало обсъждането на забраната в Парламента. Станете част от промяната – дарете и станете спонсор на изложбата „Влиянието на фермите за ценни кожи“!