Бъди техния глас! Помогни на животно в беда
Случаите на насилие над животни не спират да растат и все по-често ставаме свидетели на такива в ежедневието си, но знаем ли как да подходим ефективно, за да окажем реална помощ на страдащите ни четириноги приятели?
В последно време се наблюдава тенденцията при случаи на забелязани нехуманни прояви и жестокост, свидетелите да сигнализират на неправителствени организации за помощ или да публикуват случая в социалните мрежи с цел да бъде забелязан от правилните хора. КАЖИ получава редовно такива сигнали, на които ние не можем да се отзовем не само заради големия им брои, а и заради липсата на законови правомощия. Макар да разбираме добрите намерения, с които някои наши съграждани подхождат по този начин, с тази статия искаме да разясним какви са ефективните варианти за помощ на животно, подложено на насилие.
Някои прояви на насилие и нехуманно отношение към животните са квалифицирани като криминални престъпления от Закона за защита на животните, а други се наказват чрез административни санкции като глоби. Органите на реда са тези, които имат функцията да окажат съдействие за разрешаване на подобни случаи. В зависимост от това в коя категория попада случая и под чия юрисдикция е съответната категория, сигналът трябва да бъде отправен към различни компетентни органи.
Сигнализирай на телефон 112 или най-близкото поделение на МВР при случай на насилие над животни и организиране на боеве с животни
Според закона насилието над животни включва умишлено причиняване на болка, страдание или увреждане, използване на животни за боеве, както и отглеждането им с тази цел, отравяне и принуждаване към неестествени действия. По-леките случаи се наказват с глоби (по Закона за защита на животните), а тежките – с лишаване от свобода до 4 години (НК, чл. 325б) или 6 години (НК, чл. 325а за боеве с кучета).
Обърнете се към Областната дирекция на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) чрез ПИСМЕН сигнал за:
- Нехуманно отношение към животни
Нехуманното отношение към животни включва липса на грижи, неподходящи условия на отглеждане, излагане на глад и жажда, изоставяне и неполагане на необходимите ветеринарни грижи, причиняване на болка, страдание или силен страх. Тези действия се наказват с глоби и административни санкции според ЗЗЖ.
- Случаи със селскостопански животни
Ако сте свидетел или получите информация за селскостопански животни, потърпевши от отглеждане в неподходящи условия, ограничаване на естествените им нужди, транспортиране при стресови и болезнени условия, както и нехуманно клане, сигналът ви трябва да е насочен към БАБХ.
Сигнализирай на Регионалната инспекция по околната среда и водите за случаи с диви животни включително такива, отглеждани в зоопаркове или незаконно от частни лица. Използвайте този линк, за да намерите номера на нужната областна инспекция.
- Когато става въпрос за диви животни, може също да пишете съобщение във facebook страницата на фондация “Дивите животни” за съдействие.
В страната има организации, които се занимават и само с конкретни видове, тяхното съдействие за съответния вид би било най-ефикасно, затова при случаи на пострадали:
- Прилепи – може да потърсите Bat World Bulgaria
- Птици – обърнете се към Зелени Балкани, които също така биха могли да поемат случаи с таралежи и други диви животни, и БДЗП
- Костенурки – потърсете Tortoise Rescue Centre / Спасителен Център за костенурки
- Кафяви мечки -в случай, че са забелязани твърде близо до населени места, се свържете с WWF България
Сигнализирайте писмено на органите на местната власт на съответната община при случаи на изоставени животни.
- Ако животното е в безпомощно състояние, в зависимост от ситуацията може да е нужно да потърсите спешна специализирана ветеринарна помощ.
ПРИ ПОДАВАНЕ НА СИГНАЛ Е ВАЖНО ДА ЗНАЕШ, ЧЕ:
- За да си сигурен в това, че на сигналът ти ще бъде реагирано подобаващо от институциите, трябва да го подадеш в писмен формат и да изискваш да бъде входиран и съответно да ти бъде предоставен входящия номер
- Сигналите трябва да бъдат възможно най-описателни, тъй като това увеличава възможността на тях да бъде реагирано ефективно. Добре е да бъдат посочени обстоятелствени фактори като час и локация, а при наличие на такъв-снимков или видео материал.
- Това да свидетелстваш би оказало огромно влияние върху развитието на случая и тежестта му в съда
Макар случаите на насилие над животни да продължават да бъдат факт, а превенцията им да изглежда понякога твърде трудна и дори невъзможна за обикновения гражданин, наш дълг е да се застъпим за тези които нямат глас. Нека използваме нашия, за да получим правосъдие за тях!