fbpx

За Учредителното събрание на Гражданската инициатива

мар. 25, 2018 | Блог, Ферми за кожи

На 24-ти март в 10:00 ч. на бул. „Княгиня Мария Луиза“ 58 се състоя учредяването на Национална гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в България.

Какво е Гражданската инициатива?

Гражданската инициатива цели промяна в законодателството. Промяна, която да забрани отглеждането, умъртвяването и търговията на животни за добив на ценни кожи в България.

(Законите, които са засегнати, са: Законът за защита на животните (ЗЗЖ) и Законът за ветеринарно медицинската дейност (ЗВМД). Инициативата ще се осъществи чрез Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС).)

Основната дейност, свързана с Гражданската инициатива, ще бъде събирането на подписи в цялата страна, от всеки ангажиран граждани на Република България, който подкрепя искането на Инициативата.

Събирането на подписи ще трае три месеца, почвайки 25 март. Подписката ще се внесе в Народното събрание, след което депутатите имат тримесечен срок, в който са длъжни да я разгледат и да излязат със становището си по въпроса.

Ситуацията в България

От 2013 г. на територията на България се отглеждат норки за добив на ценни кожи. В момента официално има три регистрирани такива ферми, като две от тях са реално функциониращи.

Практиките, свързани с тази дейност, носят със себе си редица етични и екологични проблеми, както и сериозна вреда за качеството на живот на хората, имащи лошия късмет да живеят в близост до тях.

Фермите и в момента развиват дейността си в нарушение на законите на Република България. Става дума за законите, регулиращи животновъдството с цел добив на ценни кожи. Самото им отглеждане на вида „американска норка“ (който не фигурира в разрешените към момента видове за отглеждане за такава цел) е незаконно.

Учредителното събрание

Учредителното събрание протече в няколко части. В началото председателят на сдружение КАЖИ (Петя Алтимирска) даде старт на Гражданската инициатива. Тя представи целите на Инициативата, като накратко обясни основните проблеми около тази индустрия. Повечето от хората в залата вече бяха добре запознати с тях, тъй като до този момент е имало редица публични дебати по темата, включително и отворени конференции в няколко големи български града.

След това бяха разяснени и обсъдени методите, по които Националната гражданска инициатива ще работи в посока забраваната на тези ферми у нас. Петя Алтимирска и адвокатът Елена Кръстева обсъдиха с присъстващите как ще протече подписката, какви са законовите задължения на доброволците, които ще я осъществят, и какво трябва да се прави след внасянето ѝ в Народното събрание.

Накрая бяха предложени девет лица за Инициативен комитет и последва гласуване от присъстващите в залата. Бяха избрани седем члена на комитета:

  • Диляна Попова
  • Мила Бобадова
  • Любомила Кривошиева
  • Габриела Пападопова
  • Георги Челебиев
  • Петя Алтимирска
  • Даниела Маринова

От тях с пълно мнозинство беше избран един председател – Петя Алтимирска.


Повече информация, свързана с Инициативата, ще намерите на нейния сайт, както и в следните статии:

Написано от

Написано от

Стефан Димитров

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This