fbpx

Конференция „Влиянието на фермите за ценни кожи“

ян. 27, 2018 | Блог, Ферми за кожи

В София, на 27-ми януари, КАЖИ проведе първата по рода си конференция: „Влиянието на фермите за ценни кожи.“ Няколко български и двама чуждестранни лектори разгледаха аргументирано и детайлно аспектите на вредното въздействие на фермите, както и възможностите за справяне с тях. Засегнати бяха етичните проблеми и липсата на хуманно отношение към животните, рисковете за биологичното разнообразие, замърсяванията на околната среда, възникващите социални проблеми, рисковете за здравето на хората и техния поминък и т.н.

Начало на конференцията

Стана ясно, че темата предизвиква вниманието и на много специалисти в страната. Представени бяха експертни, научни доклади на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) и Националния природонаучен музей (НПМ) към БАН. Докладите се базират на информация от разработки, публикации и изследвания, заимствана от световнопризнати институти и експерти от цял свят.

Опит от Европа

Особен интерес предизвика лекцията на Павел Равицки от полската организация Otwarte klatki. Той разгледа ситуацията с фермите в Полша – втория най-голям производител на кожи в Европа. Там фермите са над 800. Оказа се, че непримиримостта и недоволството на местните общности са на път не само да доведат до затварянето на отделни ферми, но и да упражнят решително влияние върху властимащите за приемане на пълна забрана на бизнеса с ценни кожи в цялата страна.

Протест на Otwarte klatke срещу фермите за ценни кожи.

Общественото мнение не може да бъде пренебрегнато.

Друг лектор на събитието бе Марек Воршилка от чешката организация OBRAZ – Obránci zvířat. Той представи вдъхновяващ разказ за това, как след шокиращи разкрития за случващото се във фермите, правителството на Република Чехия е взело решение изцяло да се забрани отглеждането на животни за ценни кожи. Невероятен успех, при това постигнат само в рамките на изминалите две години. Не по-малко интересни бяха и темите на останалите лектори. Сред тях бяха д-р Даниела Маринова от КАЖИ, която разгледа въпроса за хуманното отношение и етиката при отглеждане на животни за ценни кожи, Спас Узунов от Българска фондация биоразнообразие (БФБ), Ивета Ангелова от Лесотехнически университет – София, д-р Мадлен Василева от ЦОРХВ и Иля Акоста от НПМ към БАН.

Кулминацията на конференцията бе международната премиера на филма Klatki: The Hidden Farms of Europe. Един филм, разкриващ мрачната истината за произхода на ценните кожи. Филм за борбата на активистите да извадят наяве случващото се в индустрията. И още повече – за борбата им да превърнат фермите за ценни кожи в история.

Плакат на филма Klatki

Истината не се страхува от разследване.

Равносметка

Обобщението на практиката до момента и на всички проблеми, свързани с нея, говореше за пълна липса на работещи и рентабилни механизми за справянето с тях. Всички лектори бяха обединени около една теза: За да се предотврати рискът от неизбежното задълбочаване на последиците от фермите, е необходимо незабавно да се вземат превантивни мерки. Най-сигурният и стабилен метод за това безспорно е въвеждането на пълна забрана на фермите за ценни кожи. При това във възможно най-кратки срокове.

Такава забрана е въведена вече в много други европейски страни. Въвеждането ѝ у нас, където функциониращите ферми понастоящем са само две, не представлява икономическа загуба за страната. Напротив, дори би предотвратило бъдещи разходи по справянето с неизбежните екологични и обществени щети.

В края на събитието, присъстващите бяха поканени да се включат в учредително събрание за обявяване на Националната гражданска инициатива (НГИ) за забрана на добива на ценни кожи в България. Законът е дал на нас гражданите инструмент за справяне с несправедливостта и проблемите от обществено значение. От нас зависи да го използваме.

Бланки за Националната гражданска инициатива

Включи се и ти!


Лекциите от събитието ще бъдат качени допълнително.

Написано от

Написано от

Стефан Димитров

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This