
Официален сайт на Националната гражданска инициатива.
Глобалната промяна в обществените нагласи към козината – или така наречените “ценни кожи”, кожи с косъм – е все по-ясно изразена. Причините са много – екологични, социални, здравословни, преди всичко етични. Засилва се настроението срещу естествената козина, и то пропорционално с осведомеността за реално случващото се в кожухарската индустрия.
Към момента на пазара се предлага изобилие от алтернативи. Много от тях, високо-технологичните, превъзхождат козината дори и в чисто качествено отношение. Все повече хора започват да осъзнават, че през 21-ви век не съществува никаква обективна потребност от кожите с косъм.
Днес сме свидетели даже на това, как големи магазини, търговски вериги и топ дизайнери един след друг се отказват от употребата на морално остарялата материя.
Все повече страни предвиждат в законодателствата си промени, забраняващи или ограничаващи убиването на животни само за кожи. С влизането им в сила, производителите на ценни кожи, които не желаят да преустановят или адаптират бизнеса си, се опитват да преместят дейността си. И то именно в страните, където все още е позволена и където стремежът към печалба често се поставя над закона.

Цената на кожуха трябва да се измерва не с пари, а с отнети животи.
Ситуацията в България
Официално в страната съществуват три ферми за американски норки. Две от тях функционират и в момента. Третата е с временно преустановена дейност.
Най-голямата от фермите за ценни кожи в България е тази в село Маджерито, обл. Стара Загора. Още с отварянето си, от фермата оповестиха амбициите си в рамките на две години да достигнат капацитет от 400 000 животни годишно. Срещу фирмата има подадени множество жалби от неправителствени организации и от отделни граждани. Жалби за неспазване на необходимите законови изисквания по отношение както на екологичните, така и на процедурни и технически норми.
Въпреки нарушенията, исканията за прекратяване на дейността на фермата не са удовлетворени. В Интернет има и петиция с над 22 000 подписа за затварянето ѝ. Към момента тази ферма е причината България да е почти единствената европейска страна, в която производството на кожи от норки се покачва, вместо да намалява.
Втората ферма е в село Любен Каравелово (обл. Варна). Тя е по-стара, но е значително по-малка от тази в Маджерито. Въпреки че от началото на 2016 г. тя не функционира, срещу нея също са подадени жалби и сигнали за законови нарушения. Направените проверки от контролните органи доказват голяма част от нарушенията.
Третата е до Ямбол и към момента е с капацитет от 2000 животни.
Отношението на държавата
Както често се случва у нас, фактът, че този бизнес функционира извън рамките на българския закон и в пряко нарушение на европейски наредби, не изглежда да притеснява нито производителите, нито държавните институции.
Прозрачност за дейността на двете ферми липсва. Нито в аграрните доклади на МЗХ, нито в регистрите на БАБХ съществува публична информация за тях. Дори такава, която да даде представа за количеството отглеждани животни в момента. Нещо повече – в аграрните доклади този икономически отрасъл въобще не присъства. Ако амбициите на фермерите са се сбъднали и у нас вече действително се одират 400 000 норки годишно, то България следва да влезе сред топ 10 в Европа по брой убити животни за ценни кожи.

Норките са основните жертви на индустрията у нас.
Бъдеще
Искаме ли това да продължава? Можем да се противопоставим на това. Можем да станем част от непрекъснато удължаващия се списък от страни, които са забранили фермите за ценни кожи. И трябва.
Ще успеем ли да покажем, че обществото ни е достатъчно зряло? Защото е признак именно на зрялост и отговорност да се постави човечността и милосърдието пред сляпото, безскрупулно гонене на печалба. Що за хора трябва да сме, за да продължим да изтезаваме и хвърляме в газови камери стотици хиляди животни годишно в името на нещо толкова тривиално и абсурдно като суетата и модата?
Какво е Националната гражданска инициатива?
НАЦИОНАЛНАТА ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА е законов инструмент, чрез който имаме истинската възможност да внесем в Парламента подписка с предложение за промяна в Закона, която да забрани съществуването на ферми за т. нар. “ценни кожи” на територията на Република България.
Условията за провеждане на Гражданска инициатива са описани в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Особеното е, че според изискванията на Закона, подписката трябва да бъде на хартия. В нея трябва да фигурират задължително три имена, ЕГН, постоянен адрес и подпис. Също така, същинското събиране на подписите трябва се осъществи в рамките на три месеца след датата на провеждане на събрание на Инициативния комитет на Гражданската инициатива. Кратките срокове и нуждата от събиране на лични данни изискваха много добра подготовка и организация.
22 юни 2018 г.: Събрахме над 51 хил. подписа в подкрепа на Инициативата! Сега е време да покажем на депутатите в Народното събрание непримиримостта си за забрана на тази варварска индустрия. Напишете писма до депутати чрез сайта на Гражданската инициатива, призовавайки ги да внесат и гласуват “за” предложението!
За допълнителни развития, вижте повече на сайта на Гражданската инициатива тук: ngi.caai.bg
Ако желаете да участвате като доброволец, моля свържете се с нас, като попълните тази форма за доброволци. Може да ни пишете и на е-mail: office@caai.bg