fbpx

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА КОКОШКИТЕ, ЗА КОИТО НЕ СТЕ И ПОДОЗИРАЛИ ДОСЕГА

мар. 9, 2020 | Блог, Кокошки носачки

По света има десетки милиарди кокошки, повечето от които се отглеждат в индустриални ферми. С това те са най-многобройните сухоземни животни, експлоатирани от човека – но тези чувствителни създания определено имат на какво да ни научат!


Кокошките са поведенчески, емоционално и когнитивно сложни същества


Поведение

Te имат различни характери и знаят мястото си в йерархията. Така тези, които са по-долу в йерархията, стоят по-настрани от голямата купчина семена, когато се хранят и изпитват страх от тези, които са по-високо в йерархията. От своя страна тези, които стоят по-високо, често отправят заплахи с кълване към по-ниско стоящите, за да им напомнят кой доминира.

Това твърдят експертите от The someone project в своето становище Лори Марино (основател и изпълнителен директор, както и Ph.D. със специализация на животинското поведение и интелект) и Кристина Колвин (от Технологическия институт в Джорджия, който се занимава с изследвания на околната среда).

Кокошки до ограда

Изразяване на емоции

Лори Марино и Кристина Колвин споделят още, че както хората, така и кокошките изпитват позитивни и негативни емоции. Те използват емоциите си, за да вземат решение каква среда предпочитат във всеки момент. Реагират емоционално на нещата, които им се случват, както и усещат нещата, които предстоят да им се случат. Така в зависимост от ситуацията, те изразяват притеснение, щастие или неутрално поведение. Кокошките притежават и проста форма на емпатия, наречена емоционална контагиозност.

Така, когато например наблюдаваме група кокошки в природата, или в голям двор, където има локва, можем да видим как в слънчево време една от тях влиза в локвата за да се изкъпе и видимо се наслаж-дава. Малко по-късно тя бива последвана от друга и така, докато цялата група не започне да се къпе в локвите в близост, наслаждавайки се, и споделяйки общо съзнание на радост.

Друг пример за емоционална контагиозност е внезапната уплаха на една от кокошките, която бива последвана рязко от всички останали в групата. Те често дори не осъзнават от какво се страхуват в дадения момент, докато се опитват да избягат на безопасно място.

Кокошка с пиленце

Те, разбира се, могат да изпитват и обич!


Кокошки показват обич

Когнитивно държание

Кокошките демонстрират сложни когнитивни способности, поставени в социални ситуации, изискващи от тях да решават дадени проблеми. Комуникацията между тях също е доста сложна и се състои от богат репертоар от различни поведения и 24 различни вокализации. Птиците притежават комплексна способност на комуникация, която включва сигнали като подвиквания, движения и подсвирквания за предаване на информацията. Те могат да я използват, за да алармират, ако има опасност, например.

Тази способност изисква някакво ниво на самосъзнание, защото е необходимо животното да се постави на мястото на другите от групата. Това го могат само високо интелигентни и социални видове като приматите. Нашите двукраки приятели могат също така да разсъждават дедуктивно, способност, която хората развиват едва след седемгодишна възраст! Тези изводи са публикувани от списание Animal Cognition.

Дете с кокошка

Определено има какво да подобрим в отношението си към тези чувствителни и когнитивно сложни същества! За жалост мнозинството от тях днес се отглеждат в много лоши условия. Затваряме ги в клетки и ги експлоатираме по всеки възможен начин до самия им край.

А можем да им дадем толкова повече….

Дайте им любов и те ще ви отвърнат със същото!

Петър Атанасов

Вижте още: Как големи компании като IKEA и METRO правят стъпка напред към подобряването на живота на индустриално отглежданите кокошки.


Написано от

Написано от

Петър Атанасов

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Share This