По света има десетки милиарди кокошки, повечето от които се отглеждат в индустриални ферми. С това те са най-многобройните сухоземни животни, експлоатирани от човека – но тези чувствителни създания определено имат на какво да ни научат!
Кокошките са поведенчески, емоционално и когнитивно сложни същества
Поведение
Te имат различни характери и знаят мястото си в йерархията. Така тези, които са по-долу в йерархията, стоят по-настрани от голямата купчина семена, когато се хранят и изпитват страх от тези, които са по-високо в йерархията. От своя страна тези, които стоят по-високо, често отправят заплахи с кълване към по-ниско стоящите, за да им напомнят кой доминира.
Това твърдят експертите от The someone project в своето становище Лори Марино (основател и изпълнителен директор, както и Ph.D. със специализация на животинското поведение и интелект) и Кристина Колвин (от Технологическия институт в Джорджия, който се занимава с изследвания на околната среда).
Изразяване на емоции
Лори Марино и Кристина Колвин споделят още, че както хората, така и кокошките изпитват позитивни и негативни емоции. Те използват емоциите си, за да вземат решение каква среда предпочитат във всеки момент. Реагират емоционално на нещата, които им се случват, както и усещат нещата, които предстоят да им се случат. Така в зависимост от ситуацията, те изразяват притеснение, щастие или неутрално поведение. Кокошките притежават и проста форма на емпатия, наречена емоционална контагиозност.
Така, когато например наблюдаваме група кокошки в природата, или в голям двор, където има локва, можем да видим как в слънчево време една от тях влиза в локвата за да се изкъпе и видимо се наслаж-дава. Малко по-късно тя бива последвана от друга и така, докато цялата група не започне да се къпе в локвите в близост, наслаждавайки се, и споделяйки общо съзнание на радост.
Друг пример за емоционална контагиозност е внезапната уплаха на една от кокошките, която бива последвана рязко от всички останали в групата. Те често дори не осъзнават от какво се страхуват в дадения момент, докато се опитват да избягат на безопасно място.
Те, разбира се, могат да изпитват и обич!
Когнитивно държание
Кокошките демонстрират сложни когнитивни способности, поставени в социални ситуации, изискващи от тях да решават дадени проблеми. Комуникацията между тях също е доста сложна и се състои от богат репертоар от различни поведения и 24 различни вокализации. Птиците притежават комплексна способност на комуникация, която включва сигнали като подвиквания, движения и подсвирквания за предаване на информацията. Те могат да я използват, за да алармират, ако има опасност, например.
Тази способност изисква някакво ниво на самосъзнание, защото е необходимо животното да се постави на мястото на другите от групата. Това го могат само високо интелигентни и социални видове като приматите. Нашите двукраки приятели могат също така да разсъждават дедуктивно, способност, която хората развиват едва след седемгодишна възраст! Тези изводи са публикувани от списание Animal Cognition.
Определено има какво да подобрим в отношението си към тези чувствителни и когнитивно сложни същества! За жалост мнозинството от тях днес се отглеждат в много лоши условия. Затваряме ги в клетки и ги експлоатираме по всеки възможен начин до самия им край.
А можем да им дадем толкова повече….
Дайте им любов и те ще ви отвърнат със същото!
Петър Атанасов
Вижте още: Как големи компании като IKEA и METRO правят стъпка напред към подобряването на живота на индустриално отглежданите кокошки.