Успех за белгийската организация GAIA! След тежки, 20-годишни кампании те постигнаха забрана върху фермите за ценни кожи и насилственото хранене („гушене“) и втлъстяване на патици за производството на фоа гра (втлъстен дроб). Президентът на организацията, Мишел Ванденбош, приветства решението на правителството на Фландрия – последния регион на Белгия, който все още не бе въвел такава забрана. Регионалното правителство прие инициативата на министъра за защита на животните, Бен Уейтс, и реши да сложи край на страданието на стотици хиляди норки и патици!
Най-късно до 1-ви декември 2023 ще влезе в сила забраната върху фермите за ценни кожи и върху гушенето. „Преди 30 години, аз бях един от основателите на първата група срещу кожите в Белгия. Навремето можех само да сънувам за такава забрана.“, сподели Мишел Ванденбош. Фландрийското правителство ще даде финансово обезщетение на собствениците на фермите. Колкото по-рано затворят, толкова по-голямо ще е обезщетението. GAIA се надява, че всички те ще затворят възможно най-скоро. „Колкото по-рано, толкова по-добре.“, каза Мишел Ванденбош.
Фландрия допринася към свят без ценни кожи
Във Фландрия около 200 000 животни се убиват годишно в 17-те ферми за ценни кожи. Животните прекарват 7 до 8 месеца в тесни, телени клетки, след което се убиват в газови камери и правят на аксесоар в някой магазин.
Норките са диви животни. Затворени в клетки, те се държат силно обезпокоено, абнормално и компулсивно: подскачат непрестанно по стените на клетките си, тичат в кръг, самонараняват се… „Отглеждането и убиването на животни за кожата им е ненужна отживелица.“, уточнява президентът на GAIA, Мишел Ванденбош. „Огромно мнозинство на белгийските граждани споделя това мнение.“
Регионите Валония и Брюксел забраниха фермите за ценни кожи съответно през 2015 и 2017. Анкети показват отново и отново, че няма никаква обществена подкрепа за тази индустрия. Едно скорошно проучване проведено от агенцията Ipsos разкри, че 85% от населението е съгласно, че отглеждането и убиването на животни за ценни кожи трябва да е забранено.
През годините GAIA задълбочи битката срещу фермите за ценни кожи в Белгия. През 2011 се обединиха с Жан-Клод ван Дам и заедно пуснаха кампанията „Жертвите“. Отделно, през декември 2017 Памела Андерсън лично написа писмо до министъра за защита на животните, Бен Уейтс.
В момента, 11 европейски държави са забранили напълно със закон тази индустрия: Великобритания, Австрия, Холандия, Хърватска, Словения, Босна и Херцеговина, Сърбия, Македония, Чехия, Люксембург и Белгия. С фландрийската забрана, Белгия става 11-тата страна, сложила край на една жестока и ненужна индустрия. Много известни, луксозни производители на дрехи също са решили да не използват ценни кожи в колекциите си. Сред тях са Gucci, Armani, Hugo Boss, Versace и още няколкостотин марки. „Има промяна в модната индустрия, модата и етиката ще вървят ръка за ръка все по-често. Радваме се, че вече и Фландрия допринася към свят без ценни кожи.“, казва Ванденбош.
Край на насилственото хранене
Прекратявайки насилственото хранене за производство на фоа гра, правителството на Фландрия слага край на неимоверно жестока и брутална практика, на която понастоящем са подложени огромен брой патици във фермите в западна Фландрия. През 2017 гушенето – насилсвеното хране с цел втлъстяване на черния дроб на патици – бе обявено за незаконно в столичния регион Брюксел. В рамките на Европейския съюз, 12 държави официално и изрично не позволяват гушенето в собственото си законодателство, или пък просто интерпретират съществуващите директиви на ЕС за защита на животните като де факто забраняващи практиката. Само 5 държави от ЕС все още произвеждат „деликатесния“ втлъстен дроб – фоа гра. Те са Унгария, Франция, Испания, България. В един регион на Белгия също още не е забранен този ужас – Валония. „GAIA ще продължи с кампаниите, докато правителството на Валония не въведе същата забрана върху насилственото хранене.“
Темата е първо отразена в сайта на GAIA.