Петте факта в тази статия са свързани със специален вид животни, наречени норки и по-специално – американски норки. Обръщам камерата към тях, защото освен произхода им, който се подразбира от името им, малко хора знаят нещо повече за тях. Прочетете тези 5 факта за норките, за които да се замислим, преди да си купим кожух или моден аксесоар, „украсен“ с тяхната козина.

Норка в естествената ѝ среда.
1. Норките се делят на 2 вида, като единият от тях е заплашен от изчезване, а именно европейската норка (Mustela lutreola). Тя прилича много на „сестра си“, т. нар. американска норка (Neovison vison), но е по-малка на големина, а черепът ѝ не е толкова развит. Много специфично за норките е, че са полуводни животни и прекарват голяма част от живота си във вода – във фермите за ценни кожи обаче единственият им досег с водата е поилките в телените клетки.
2. Норките могат да живеят до 10 години. В природата те рядко надживяват третата си година, но във фермите за кожи ги убиват в газови камери още на 7 месечна възраст. Те са хищници, а слухът, обонянието и зрението им са отлични.
3. Норките имат няколко природни врагове като койотите и американските рисове. В Европа обаче те нямат никакви естествени врагове. Затова американските норки имат инвазивен характер на Стария континент и застрашават до 47 вида в България.
Прочетете повече: Избягали норки от фермите за кожи – вече и в центъра на Стара Загора
Норка в клетка.
4. Те комуникират, използвайки знаци, включващи химически, зрителни и слухови сигнали. Норките разчитат на добрата си сетивност, за да пазят територията си и да се размножават.

Фурия, спасена норка от българска ферма за кожи. В момента е в Софийския зоопарк.
5. Норките във фермите за ценни кожи живеят в ужасни условия.
Телените клетки, в които се отглеждат норки за кожи, по никакъв начин не напомнят на широките територии, които тези животни обитават в естествената си среда. Норките като териториални хищници живеят поединично в природата, във фермите обаче често са затворени по няколко вкупом в малки клетки. Съвместният живот в плен им причинява силен стрес, който понякога води до прояви на канибализъм. Наблюдават се особено през периода на раждане и размножаване, т.е. ранна пролет.
Прочетете повече: Как норки стават канибали – разследвания във финдландските ферми за кожи
Норките от години са смятани за едни от най-луксозните „кожи“ на пазара. Първоначално, всяка кожа е добивана от естествени популации, което е причинявало страшно неравновесие във вида. Въпреки това, през XX век се създават фермите, които ги размножават в плен и убиват в газови камери. Нека сложим край на тази жестокост в името на суетата!