Обновена: 07.06.2021 г.
Поради безспорните етични и екологични аргументи, забрани за отглеждането на животни за ценни кожи се въвеждат все по-често. Редица държави се оттеглят от производството на кожи или въвеждат по-строги регулации, които на практика водят до ликвидиране на фермите за ценни кожи. На места продажбата на жестоката материя също се забранява.
В 13 държави в Европа има пълни забрани на фермите за ценни кожи. В още 2 европейски страни фермите за кожи са ликвидирани на практика, поради приемането на непостижимо високи изисквания. 5 са въвели частични забрани върху сектора. В още 6 има парламентарен дебат – внесени законопроекти за приемането на забрани, включително в България.
Карта с всички забрани към момента
Европа
Бележка на автора: От 18 май 2022 в Европа стартира Европейска гражданска инициатива „Европа без ценни кожи“. Тя цели забрана на фермите за ценни кожи в целия Европейски съюз, както и продажбата на продукти от такива ферми.
Първата държава, която забрани добива на ценни кожи, е Великобритания (2000 г.). Тогава Австрия ги последва през 2004 година. През декември 2012 г. Холандия, която е вторият най-голям производител на кожи от норки в Европейския съюз, прие забрана на фермите за кожи и планира изцяло да прекрати отглеждането на норки до 2024 г. През 2020 г. Холандия реши още в 2021 г. да влезе в сила забраната, заради това, че норките са преносител на COVID-19.
В Хърватия производството на ценни кожи е забранено от 2018 г. През март 2013 г. Словения въведе същата забрана, като преди това даде три години на съществуващите стопанства за прекратяване на производството.
През януари 2018 г. Норвегия, бившият най-голям производител на лисичи кожи в света, реши да забрани фермите за ценни кожи. Година по-рано, през август 2017 г., Чехия реши да въведе същата забрана, която влезе в сила през 2019 г. Страните, които наскоро са приели забрана, са Люксембург, който прие през юни 2018 г. закон напълно забраняващ отглеждането на животни за кожи от октомври 2018 г., и Белгия, където това ще приключи през 2023 г. В Словакия забраната беше приета през 2019 г. Тя ще влезе в сила през 2021 г. – тогава ще бъде незаконно регистрирането на нови ферми за кожи. Включен е и преходен период за съществуващите стопанства до 2025 г. Тогава те ще трябва да прекратят своята дейност.
Във Франция Министърът на екологичния и солидарен преход реши през 2020 г. да забрани фермите за норки с гратисен период до 2026 г.
Други държави, които са забранили или спрели добива на ценни кожи, са Северна Македония (в сила от 2014), Сърбия (2019) и Босна и Херцеговина (2029).
През юни 2021 г. с мнозинство в парламента Естония забрани фермите за кожи с гратисен период до 2026 г.
В момента забрана за добива на ценни кожи се обсъжда в България, Полша, Ирландия, Литва, Черна гора и Украйна.
Извън Европа
Япония
През 2016 г. последните ферми за добив на ценни кожи в Япония бяха закрити поради неспазване на приетите стандарти. В съответствие със Закона за инвазивните чужди видове, регистрирането на нови ферми за норки стана незаконно от 2006 г.
Нова Зеландия
Вносът на американски норки е забранен, което на практика предотвратява отглеждането на норки в Нова Зеландия. Те не се срещат в природата ѝ.
САЩ
Някои щати забраняват лова на лисици. Калифорния има пълна забрана на фермите и търговията на ценни кожи от 2019 г. Щатът Ню Йорк прие закон срещу убиването на животни чрез орално-ректален токов удар, което е най-разпространеният метод за убиване на лисици.
Частични забрани
Преди Нидерландия да забрани отглеждането на норки през 2012 г., отглеждането на лисици и чинчили вече е било забранено от средата на деветдесетте години. През 2009 г. Дания въведе също подобна забрана – върху отглеждането на лисици. Унгария прие забрана върху отглеждането на норки и лисици през 2020 г. Франция също забрани отглеждането на норки с гратисен период до 2026 г.
Други забрани
Благодарение на закон, приет през 2017 г., отглеждането на животни за ценни кожи в Германия е разрешено само при изключително строги стандарти, като значително увеличаване размерите на клетките. По-високите изисквания правят отглеждането на животни за ценни кожи нерентабилно. Заради това последната ферма там затвори врати през 2019 г.
В Швеция, благодарение на новите изисквания за хуманно отношение към животните, отглеждането на лисици за кожи бавно се прекратява. Според тези изисквания, лисици може да се отглеждат, но те трябва да имат активен живот и възможност за копаене на дупки, наред с други неща. В природата тези животни обикалят големи разстояния ежедневно. Новите изисквания означават, че производството на кожи от лисици вече не е рентабилно.
През 2015 г. Испания прие по-строги правила за предотвратяване на екологичните щети, причинени от избягали норки от фермите. Тъй като американската норка представлява сериозна заплаха за биоразнообразието като вид с инвазивен характер в Европа, в тази страна вече не се разрешава изграждането на нови ферми за норки. Подобно законодателство принуди Япония да затвори последните си ферми за ценни кожи през 2016 г.
Забрани за търговията с кожи
Западен Холивуд
През 2011 г. Западен Холивуд стана първият град в света, решил да забрани търговията на ценни кожи. Забраната влезе в сила през 2013 г. Стойността на продажбите на кожи тогава беше оценена на два милиона долара годишно.
Сан Франциско
През март 2018 г. Сан Франциско стана вторият град в САЩ, който забрани продажбите на ценни кожи.
Лос Анджелис
През септември 2018 г. градският съвет на Лос Анджелис единодушно реши да забрани продажбата на изделия от или с ценни кожи. Забраната ще влезе в сила през 2021 година.
Щатът Калифорния
През октомври 2019 г. Калифорния стана първият щат в САЩ, който забрани, както продажбите, така и добива на ценни кожи. Новият закон ще влезе в сила през 2023 година.
Индия
През януари 2017 г. Индия прие забрана за вноса на кожи от норки, лисици и чинчили.
Сао Пауло
През 2015 г. най-големият град в Южна Америка прие забрана за вноса и продажбата на изделия от ценни кожи. Още през 2014 г. беше взето решение за забрана на отглеждането на животни за ценни кожи, въпреки факта, че самата Бразилия е един от най-големите производители на кожи от чинчили в света.