fbpx

„КАЖИ“ участва в събитие в Европейския парламент на тема „Убиването на пиленца и патенца: постигане на забрана в Европейския съюз“

ян. 18, 2023 | Блог, Гушене за фоа гра

На 10.01.2023г. „КАЖИ“ участва в събитие в Европейския парламент на тема „Убиването на пиленца и патенца: постигане на забрана в Европейския съюз“.

Милиони пиленца и патенца годишно биват убивани в ЕС.

Индустриалното производство на яйца и фоа гра разчита на специално селектирани породи птици за постигане на по-голяма продуктивност. Тази специална селекция обаче води също и до производствени проблеми: мъжките пиленца не са подходящи за индустриално производство на месо, а доколкото не снасят яйца, по-изгодно е да не бъдат отглеждани. Затова, с цел да се спестят разходи, те биват убивани на възраст от един ден.

Същата съдба имат и женските патенца излюпени за и без това жестоката практика по производство на втлъстен черен дроб  – фоа гра . Този „деликатес“ се получава чрез подлагане патици и гъски на насилствено хранене, при което чрез тръба директно в гърлото на птицата се изсипва огромно количество храна. Самото насилствено хранене представлява несъмнено насилие над животни. Птиците, подложени на тази практика, изпитват невероятен страх от хора. Те никога не биха погълнали доброволно толкова много храна, поради което се задъхват от огромното и количество, а често хранопроводът им се перфорира при вкарването на тръбата. Насилственото хранене – „гушене“ продължава до постигане на неговата цел – болестно уголемяване и омазняване на черния дроб.

Женските патици са по-малки на размер, черният им дроб не нараства до такива големи размери като на мъжките, а и има повече вени, което понижава качеството на произведения втлъстен дроб. Освен това, поради размерите си, те по-трудно преживяват жестокия процес на насилствено хранене. Именно по тези причини, те са нежелани за производството на втлъстен дроб и също като пиленцата биват убивани след излюпването си – на възраст от един ден.

В момента тази практика не е незаконна в ЕС. Позволени са два начина за убиване на патенца и пиленцачрез смилане живи в мелачка с въртящи се остриета или чрез задушаване с въглероден диоксид. И двата метода причиняват брутална и болезнена смърт. При използването на въглероден диоксид смъртта не настъпва веднага, а проведено разследване на френската организация за защита на животните „L214“ показва, че след като бъдат хвърлени за смилане, част от пиленцата излизат от мелачката живи, със счупени вратове и крайници. 

Заседания за забрана на мацерацията (смилането) на пиленца и патенца

На проведеното събитие в Европейския парламент срещу тази практика наш представител – Антоанета Йорданова запозна присъстващите депутати от Европейския парламент, представители на Европейската комисия и природозащитни организации с основни ключови моменти от  недопустимата практика по производство на фоа гра, която все още се извършва в 5 държави от ЕС, включително в България, и съпътстващия проблем за унищожаването на еднодневни патенца, както и липсата на прозрачност в този сектор.

Както беше изложено и в представените доклади, унищожаването на еднодневни патенца и пиленца може да бъде избегнато, чрез технология за определяне на пола на пиленцата още преди излюпването им. По този начин яйцата от нежелания пол могат да бъдат отделени и унищожени още преди нервната система на ембриона да е достатъчно развита, за да чувства болка. Тази много по-хуманна технология вече се прилага в Германия и Франция.

Законодателните достижения на ЕС в областта на хуманното отношение към животните, както и виждането, че те са съзнателни същества, които като нас чувстват страх и болка, не предполага продължаването на практики, причиняващи им безсмислено страдание и смърт. Неслучайно по-рано миналата година Франция, Германия, Австрия и Италия приеха забрани за убиването на пиленца

Ние от „КАЖИ“ подкрепяме инициативата за забрана на убиването на еднодневни пиленца и патенца на европейско ниво. Разбира се проблемът за унищожаването на еднодневни патенца произлиза от жестоката и неморална сама по себе си практика за производство на фоа гра, която считаме, че на самостоятелно основание трябва да бъде забранена.

Благодарим на нашите приятели от L214 за поканата и възможността да запознаем европейските институции с тези проблеми.

Забрана за убиване на еднодневни патенциа и пиленца
Написано от

Написано от

Светла Досева

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This