В предишна наша публикация Ви запознахме с редица държави, които са забранили производството на „Фоа гра“, една от които е Украйна.
В мотивите към законопроекта за приемане на съответната забрана е обърнато специално внимание на изследването на университета Кеймбридж по темата, проведено от проф. Доналд Брум и д-р Ирене Рохлиц. Трудът е озаглавен „Хуманното отношение към патиците по време на производството на гъши дроб“. Д-р Ирен Рохлиц и проф. Брум правят преглед на наличните научни изследвания по този въпрос и провеждат задълбочен анализ с някои убедителни заключения. Проучването подчертава огромното страдание, което животните са принудени да понасят, за да произведат „деликатес“, който е вреден не само за животните, но и за хората поради високото съдържание на мазнини. Но не само това. Проучването на Кеймбридж предупреждава: „Възможно е да има риск за общественото здраве, свързан с консумацията на омазнен дроб. Патешкият или гъшият дроб съдържат амилоиден протеин, който може да ускори развитието на амилоидоза при податлива човешка популация“. Същевременно сочат наличието на връзка между развитието на заболяванията Алцхаймер и Диабет тип ll и въпросния протеин.
Не на последно място в мотивите за приемане на забраната за насилствено хранене на патици и гъски е взето под внимание, че технологията за принудително хранене на животни за производство на омазнен дроб – насилствено изсипване на храна в стомаха чрез тръба вкарана в гърлото на животното, е „вредна за благосъстоянието на птиците“, както беше заявено още през 1998 г. от Научния комитет по здравеопазване и хуманно отношение към животните (SCAHAW) на Европейската комисия.
Сочи се също, че са останали само 5 държави-членки на ЕС (Франция, Унгария, България, Испания и Белгия), които все още не са забранили нехуманното насилствено хранене и Украйна „не трябва да се горедее“ с производството на „Фоа гра“.
Неслучайно в мотивите производството на втлъстен гъши и патешки дроб се определя като „продукт на прищявка и неоправдана жестокост към животните за богати купувачи“ и „ненужно мъчение“.
С тези и още други мотиви Украйна е приела забрана на насилственото хранене за производство на „Фоа гра“.
Мислите ли, че можем да се присъединим към всички други държави, които са изоставили тази жестока практика?