fbpx

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците

авг. 24, 2023 | Избрани, Прессъобщения

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците

 

Съществува ли връзка между метода на отглеждане и разпространението на инфлуенца по птиците?

 

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците на ас. Виктория Маринчева от Лесотехнически университет София. Публикацията можете да намерите в International Journal of Veterinary Sciences and Animal Husbandry.

В статията се разглеждат възможните икономически и здравни последствия от разпространението на вируса, както и високата гъстота на популациите като рисков фактор за разпространение на инфекцията.

 

„Големият брой на птиците при интензивен цикъл на производство е предпоставка за бързо разпространение на инфекциозни заболявания и причина за сериозни икономически загуби.“

 

Обезпокоителни са и все повечето случаи на разпространение на инфлуенца по птиците при бозайници.

Съществува риск за адаптиране на инфлуенца по птиците тип H5N1 към бозайници, включително човека, и други видове животни. Някои бозайници, като норките, могат да служат за резервоар на инфекцията и източник на нови щамове и субтипове с висока патогенна активност за животните и/или човека. Този риск се увеличава поради отглеждането на голям брой животни в близък контакт, което отново повдига въпроса за отрицателния ефект на фактора гъстота в животновъдните обекти.

 

„Условията на отглеждане, които не осигуряват на птиците достатъчно пространство за движение и възможност за проява на естествено поведение, са източник на постоянен групов стрес, което води до намаляване на имунитета и увеличаване на риска от заболявания. Не на последно място високата гъстота е предпоставка за препасиране на вируса и повишаване на неговата заразоспособност.“

 

Ас. Виктория Маринчева води упражнения по дисциплините „Кинология“, „Животновъдство“, „Генетика и развъждане на животните“ във Факултета по ветеринарна медицина на Лесотехническия университет.

Написано от

Написано от

Екипа на КАЖИ

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

До Европейската комисия До Министъра на земеделието в Република България До Българската агенция по безопасност на храните До Министерството на земеделието в Република Турция До компетентните власти...

Share This