fbpx

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците

авг. 24, 2023 | Избрани, Прессъобщения

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците

 

Съществува ли връзка между метода на отглеждане и разпространението на инфлуенца по птиците?

 

Нова научна статия относно методите на отглеждане на кокошки носачки и разпространението на инфлуенца по птиците на ас. Виктория Маринчева от Лесотехнически университет София. Публикацията можете да намерите в International Journal of Veterinary Sciences and Animal Husbandry.

В статията се разглеждат възможните икономически и здравни последствия от разпространението на вируса, както и високата гъстота на популациите като рисков фактор за разпространение на инфекцията.

 

„Големият брой на птиците при интензивен цикъл на производство е предпоставка за бързо разпространение на инфекциозни заболявания и причина за сериозни икономически загуби.“

 

Обезпокоителни са и все повечето случаи на разпространение на инфлуенца по птиците при бозайници.

Съществува риск за адаптиране на инфлуенца по птиците тип H5N1 към бозайници, включително човека, и други видове животни. Някои бозайници, като норките, могат да служат за резервоар на инфекцията и източник на нови щамове и субтипове с висока патогенна активност за животните и/или човека. Този риск се увеличава поради отглеждането на голям брой животни в близък контакт, което отново повдига въпроса за отрицателния ефект на фактора гъстота в животновъдните обекти.

 

„Условията на отглеждане, които не осигуряват на птиците достатъчно пространство за движение и възможност за проява на естествено поведение, са източник на постоянен групов стрес, което води до намаляване на имунитета и увеличаване на риска от заболявания. Не на последно място високата гъстота е предпоставка за препасиране на вируса и повишаване на неговата заразоспособност.“

 

Ас. Виктория Маринчева води упражнения по дисциплините „Кинология“, „Животновъдство“, „Генетика и развъждане на животните“ във Факултета по ветеринарна медицина на Лесотехническия университет.

Написано от

Написано от

Екипа на КАЖИ

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This