Крал Чарлз III забрани сервирането на фоа гра във всички дворцови палати. Кралят е известен с това, че заема по-твърда позиция по отношение на хуманното отношение към животните и екологичните проблеми в сравнение с останалите членове на кралското семейство.
Организацията за защита правата на животните PETA е получила официално потвърждение за забраната, в което се съобщава, че фоа гра не се поръчва от Кралското домакинство, нито се сервира в Кралските резиденции и няма планове тази политика да се промени“. Съобщението е подписано от завеждащия Кралското домакинство – Тони Джонстоун-Бърт, с дата от 10.11.2022г.
В Обединеното кралство производството на фоа гра е забранено. Не е забранена обаче консумацията му, но са предприети стъпки и в тази насока. Всъщност по хуманни причини производството му не се практикува или е изрично забранено във всички държави от ЕС с изключение на 5 страни: Франция, Белгия, България, Унгария и Испания.
Защо производството на този „деликатес“ се смята за жестоко?
Фоа гра представлява омазнен черен дроб от патици и гъски и се произвежда, като животните биват насилствено хранени с тръба в гърлото, чрез която в стомаха им се изсипва принудително огромно количество храна. По този начин черният дроб нараства от 7 до 10 пъти над нормалните си размери, започва да притиска други органи, причинява задух и подобно на чернодробните заболявания при хората, влошава сериозно цялостното здравословно състояние.
Животните изпитват огромно страдание както от самата процедура, която се повтаря многократно, така и от самото състояние, до което е доведен този орган. В България по данни на БАБХ има 115 ферми, в които годишно се угояват чрез насилствено хранене над 10 000 000 патици. Същевременно този продукт не е типичен за българската национална кухня и се произвежда основно за износ.
Помогнете да спрем тази жестокост като подкрепите нашата кампания „Да спрем гушенето!“ https://stopfoiegras.caai.bg/