fbpx

Какво е фоа гра?

апр. 7, 2022 | Блог, Гушене за фоа гра

Фоа граЧували ли сте за “фоа гра”? “Фоа гра” се смята за френски деликатес приготвен от черен дроб на угоена гъска или патица и е част от френската традиционна кухня. Техниката за угояване на патици и гъски датира от древен Египет. Производството на мазен дроб (“втлъстен дроб”) продължава и в Централна Европа и след падането на Римската империя. Във Франция масовото  производство на мазен дроб започва пред 80те години на ХХти век.

Приготвянето на този “деликатес” обаче е не толкова лицеприятно, колкото звучи

Ако сте чували за “фоа гра”, трябва да знаете и какво е  „гушене“, „гаваж“, „принудително хранене“, „насилствено хранене“ на патици и гъски, защото това е начинът за неговото получаване. „Насилствено хранене“ не трябва да Ви оставя с някои погрешни асоциации. Тук не става въпрос за малко патенце, на което му се карат да се храни повече, за да порасне. Ключовата дума е „насилие“. Насилие над животни, на които се причинява болка и страдание в името на финансова печалба за човека.

Термините, изброени по-горе, означават едно и също нещо и се изразяват във вкарване на тръба в гърлото на патиците, с която храната се излива директно в стомаха им. Количеството на храната, с която се „гушат“ за няколко седмици, е повече, отколкото биха изяли през целия си живот. В резултат на това насилствено хранене черният дроб на животните добива патологични изменения – чернодробна стеатоза, като нараства до 10 пъти над нормалния си размер, с много натрупани мазнини. Нарасналият дроб е увреден, не може да изпълнява функциите си, пристиска останалите органи, в резултат на което птиците не могат да дишат и да се движат нормално, податливи са и умират от инфекции.

Ако се чудите защо някой е измислил и прави всичко това, отговорът е съвсем прост. За пари – така се произвежда „Фоа гра“ (на френски foie gras) или „втлъстен черен дроб“, „омазнен черен дроб“, който не е типичен за българската кухня, но се произвежда в България и се изнася за други държави, в които, както споменахме, се смята за деликатес. Във Франция се дели на Foie gras de Canard – патешки и Foie gras d’Oie – гъши втлъстен дроб.

Защо изобщо някой би искал да консумира болестно изменен черен дроб от болно животно? Черният дроб участва в повече от 400 жизненоважни функции, както при хората, така и при животните, и увреждането му води до тяхното нарушаване. Защо някой яде болен дроб е интересен въпрос, на който няма да се спираме, но се надяваме, че отговорът е: защото не знаят как се произвежда „Фоа гра“.

Гушене за фоа граРедно е да споменем, че и самите птици, от които основно се добива този продукт, са изкуствено селектирани от човека хибриди и се наричат “мюлари”. Те са кръстоска между  мускусна патица с патици от други породи – най-често пекинската патица. Намесата на човека при получаването на този вид е толкова голяма, че тези патици дори не могат да се размножават самостоятелно. Размножаването им се извършва чрез изкуствено осеменяване. 

Логична последица от фактите, които Ви споделихме по-горе, е желанието на множество природозащитни организации, сред които и “КАЖИ”, както и на европейските граждани, които знаят как се произвежда “фоа гра”, този “деликатес”, и най-вече начинът на производството му, да бъдат забранени в Европа.

Може да подкрепите петицията за забрана на гушенето за фоа гра в България оттук:
https://stopfoiegras.caai.bg

Надяваме се, че с настоящата статия сме изяснили какво представлява „гушенето“, „Фоа гра“ и техните синоними, така че да можете да направите своя информиран избор. Може да намерите още статии свързани с темата в нашия блог.

Написано от

Написано от

Светла Досева

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This