fbpx

79 евродепутата поискаха край на насилственото угояване на патици и гъски в Европейския съюз

дек. 20, 2018 | Блог, Гушене за фоа гра

С наближаването на Коледа витрините на търговците се зареждат с празнични продукти, включително „деликатеси“, характерни за този период, като пастет от гъши и патешки черен дроб. Поради изискването за минимално тегло на черния дроб, въведено в законодателството на Европейския съюз още през 1991 г. (300 г за патиците и 400 г за гъските), черният дроб вече се произвежда в резултат на т.нар. „гаваж“ (принудително угояване, известно на български като „гушене“.

На практика производителите пъхат специални тръби в гърлото на птиците и в течение само на няколко седмици натъпкват в стомаха им повече храна, отколкото нормално биха изяли за целия си живот. В резултат на това в черния дроб се развива патология, известна като чернодробна стеатоза, и той нараства до 10 пъти от нормалния си размер, с големи запаси от мазнини. Неспособни да се движат или дори да дишат нормално, птиците живеят в постоянна агония и с нестихващи инфекции. Ако направим сравнение с човешкото тяло, това би се равнявало на това да изяждаме по 20 кг спагети всеки ден.

"Гушене" или гаваж на гъски и патици за фоа гра (втлъстен гъши/черен дроб)
„Гушене“ или гаваж на патици и гъски за фоа гра – втлъстен черен дроб.

Ето защо не е изненада, че 23 държави-членки на Европейския съюз вече са забранили тази практика, която е всеобщо призната като жестока и нехуманна. Само пет от страните-членки все още продължават да допускат принудителното угояване на птици за производство на черен дроб. Това са Франция, Унгария, България, Испания и Белгия (само провинция Валония).

Желание за законова промяна

Изследване на Евробарометър за хуманното отношение към животните в селското стопанство от 2016 г. установи, че 94% от гражданите на Европейския съюз смятат, че осигуряването на хуманно отношение към селскостопанските животни е важно, а 82% смятат, че те трябва да бъдат по-добре защитени, отколкото са към момента. Огромното мнозинство от гражданите очакват да бъде предложена по-добра защита на селскостопанските животни.

Европейският съюз има неоспорими закони за хуманно отношение към животните, като например Директива 58/98, в които се посочва, че „на никое животно не трябва да бъде давана храна или течност по начин, който може да причини излишно страдание или нараняване“.

Интересното е, че съществуват алтернативи на т.нар. „гушене“ и те са широко прилагани в държавите-членки на ЕС, където нехуманната практика е забранена. Но за да могат такива алтернативи действително да се наложат на пазара, трябва да бъдат въведени някои законодателни промени – нещо, към което официално призоваха 79 членове на Европейския парламент в края на ноември.

Тези парламентаристи, представляващи седемте основни политически групи в Европарламента и всичките 28 държави-членки, показаха, че гражданите на ЕС вече не желаят да има зони, в които се толерира жестокостта в отглеждането на селскостопански животни. Те категорично заявиха, че пазарният регламент за гъши дроб е неоправдана бариера, която пречи на продуктите, произведени по по-етичен начин, да се наложат и постепенно да дадат възможност за производство на гъши дроб без насилствено хранене.

Белгийската организация за защита на животните Global Action in the Interest of Animals (GAIA) и Еврогрупата за животните, заедно със 79-те членове на Европейския парламент, призоваха еврокомисаря за селското стопанство Фил Хогън и еврокомисаря по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис – в отговор на стремежа на днешното европейско общество към етичност, на член 13 от Договора за функциониране на Европейския съюз и на волята на гражданите на ЕС – да подкрепят едно просто, неизискващо разходи предложение: заличаване на изискването за минималното тегло на черния дроб, съдържащо се в Регламент 543/2008. Това би дало възможност на потребителите да започнат една важна промяна в своето поведение в магазините, което ще доведе до значително намаляване на излишното страдание на животните.

Европейска кампания, която всеки може да подпишe

Важен елемент от насилственото угояване е и това, че птиците се държат в клетки, толкова тесни, че буквално са напълно обездвижени. Това им се причинява в продължение на всички няколко седмици, в които ги угояват чрез „гушене“.

В момента се провежда общоевропейска кампания за забрана на клетките в животновъдството. Забраната ще е и за клетките в предприятията, които насилствено угояват патици и гъски за производството на втлъстен черен дроб. Подпишете официалната петиция до Европейската комисия тук и помогнете за тази важна стъпка в правилната посока!

Написано от

Написано от

Стефан Димитров

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This