Днес е Световният ден за борба с жестоката практика за производство на втлъстен черен дроб от патици и гъски, т.нар. “гушене”. Ден, в който искаме повече хора да научат за истината при производство на “деликатеса” foie gras.
Кампанията „Да спрем гушенето“ на сдружение КАЖИ цели да събере достатъчно информация и обществена подкрепа, за да предложи изменение на законодателството, чрез което да се забрани гушенето в България. През месец ноември и декември КАЖИ провежда информационна кампания на инфо-щандовете, в които участваме по време на Фермерския фестивал пред НДК. Там запознаваме хората с практиката на насилственото угояване на патици за производство на втлъстен черен дроб. Оказва се, че много малка част от хората в България знаят за съществуването на гушенето, а процентът на тези, които са запознати, че това се случва у нас, е още по-нисък.
Нуждата от информационна кампания
При проучване на общественото мнение от агенция „Сова Харис“, проведено през месец април 2021 г. стана ясно, че едва 37% от българските граждани са запознати, че у нас се отглеждат патици за производство на втлъстен черен дроб. 88% от анкетираните смятат, че насилственото хранене на птици е жестоко, а 82% са на мнение, че тази практика трябва да се прекрати.
Затова и информационните ни щандове са изключително важни за кампанията ни, за животните и са много полезни за обществото. Именно чрез запознаването на хората с жестокостта на гушенето всички заедно се обявяваме за неговата забрана и помагаме да се увеличи броя на подписите в петицията, показваща обществената подкрепа към тази забрана. Тук може да видите цялата информация от анкетното проучване по теми свързани със защитата на животните (яйцата с код 3, ценните кожи и гушенето).
Следващите инфощандове на КАЖИ ще се проведат на 28 ноември и на 19 декември по време на Фермерския Фестивал пред НДК. Освен, че ще може да научите повече за кампанията за забрана на гушенето и останалите кампании на КАЖИ ще имате възможност също така да подпомогнете и дейността ни с дарение. Продължаваме да следваме добрите практики на много европейски страни, в които гушенето е забранено в резултат на взаимни усилия и постоянство.
Гушенето в България и другите страни
България е една от петте страни в ЕС, в които все още не е забранено отглеждане на патици чрез насилствено хранене за производство на втлъстен черен дроб.
Въпреки че в България няма традиция да се консумира този продукт, у нас продължаваме да го произвеждаме и да го изнасяме за държави, в които същото това производство е забранено. Независимо, че втлъстеният черен дроб не е част от традиционната българска трапеза, евтината работна ръка е причина същите тези държави да го изкупуват от България. Заради нехуманното и жестоко отношение към животните производството на фоа гра е забранено в 23 държави от ЕС, както и в Израел, Австралия, Аржентина, Бразилия, както и в някои американски щати. В Израел е въведена и забрана за продажбата на продукта фоа гра.
В средата на юни 2021 г. Европейският парламент призова Европейската комисия да подготви предложение за забраната на фоа гра в останалите пет държави от ЕС, в които все още се извършва производството, сред които е и България.
През 2022 г. в щата Ню Йорк предстои да влезе в сила забраната за търговията с фоа гра. Забраната е приета още през есента на 2019 г. от Общинския съвет на Ню Йорк, но се предвижда влизането й в сила през 2022 г. Според тази забрана търгуването с втлъстен патешки или гъши дроб на територията на щата не е позволено. Това означава, че всякаква продажба на продукта, предлагане в магазини и ресторанти ще бъдат санкционирани.
Част от действията на КАЖИ в кампанията „Да спрем гушенето“
Ние вярваме, че следвайки добрите практики на страните с висок стандарт за хуманно отношение към животните и с общи усилия ще можем да постигнем забрана и в България. До момента сме изпратили голям брой запитвания до национални контролни и научни органи, както и до европейски институции с цел събиране на официална, потвърдена и полезна научна информация относно практиката на гушене на патици в България и контрола по прилагане на хуманното отношение към животните в този процес. Констатирахме също, че се извършват редица нарушения на действащото към момента законодателство при процеса на „гушене“, включително и нарушения на екологичното и данъчното законодателство. След обработването на събраната информация официално ще Ви запознаем с данните, които сме получили, затова следете страницата и блога ни.
Щастливи сме да ви информираме, че от сдружение КАЖИ изпратихме становище по обществената консултация относно концепция на нов Закон за ветеринарномедицинската дейност, проведена от Министерството на земеделието, храните и горите. За пръв път беше отправено предложение за обсъждане да бъде въведен текст в новия закон, с който се забранява насилственото хранене на животни. Това е важна стъпка от нашата кампания, с която се слага официалното начало на законодателната инициатива против гушенето. Искреното ни желание е скоро то да остане в историята.
На днешния Световен ден срещу фоа гра Ви призоваваме да дадете своя глас в подкрепа на кампанията ни „Да спрем гушенето“.
Заедно можем да сложим край на това страдание!
Подпишете петицията и я споделете на приятели и близки.