fbpx

Жестокост във финландски ферми за кожи

дек. 2, 2021 | Ферми за кожи

Разследване на активисти, с участието на журналисти от британската медия Mirror

Вероятно не предполагате, че в 21 век и то в западноевропейска държава има практики за насилие върху животни с цел добиване на тяхната кожа, за осъществяване на поредната модна тенденция. 

Разследване под прикритие на британската медия Mirror, заедно с активисти от две организации за защита на животните, описва ужасяващи условия в няколко  финландски ферми за кожи. Полярни лисици с деформирани крака и възпалени очи, страдащи в тесни клетки 

Оказва се, че кожи на финландски лисици се продават в известни британски модни магазини, въпреки че Великобритания забрани фермите за ценни кожи още през 2000 година, а според социологическо проучване 74% от британците се противопоставят въобще на използването на ценни кожи. 

Нада Фархуд от Mirror разказва за преживяването си в това разследване.

“Заглеждам се в очите на измъченото и изтормозено животно, което е прекарало целия си мизерен живот в малка и тясна клетка, за да се превърне в поредния моден аксесоар на ненаситния консуматор.”

“Тази стресирана полярна лисица е с липсващо ухо. Други като нея крачат непрестанно и сами се опитват да премахнат козината си – знак на психически стрес.”

“Тези са с деформирани лапи, болни очи и някои от тях са с наднормено тегло, познати и още като „чудовищни лисици“ – въпреки обещанието на  финландската индустрия за ценни кожи през 2017 да спрат отглеждането на прекалено едри животни, за да получат повече кожа.”

Снимка на лисица в клетка

Полярна лисица с наднормено тегло в клетка. Снимка: Kristo Muurimaa / Oikeutta Eläimille

Намирам се във Финландия – най-големият производител на лисича кожа в Европа и съм на първото си от общо три посещения под прикритие, във ферма в региона на Остроботния, познат още като столицата на лисичата кожа.

Откакто се въведе забрана на ферми за кожи през 2000 г. по етични причини, Обединеното Кралство е внесло козина за повече от 850 милиона паунда, 11 милиона паунда от които идват от Финландия.

Козината се използва за модни продукти, продавани в магазини като Harrods, но ако хората, които я купуват имаха възможността да съзрат страданието, което животните изтърпяват заради тази търговия, може би щяха да помислят повторно преди да купят продукта.

Животните живеят в клетка от един квадратен метър, без никаква постеля.

Животът им е убийствено кратък – повечето от тях биват убити с електричество още на осем месечна възраст, преди да бъдат одрани.

Посетих фермата с Клеър Бас, от “Humane Society International/UK”, Кристо Муримаа от финландската организация за защита на животните „Oikeutta Eläimille“ и д-р Марк Ейбрахам, телевизионен водещ, ветеринарен лекар и застъпник за хуманното отношение към животните.

Както си вървим, съпроводени от светлината на фенерчето, в 4 ч. сутринта през дебелия сняг, Кристо ме уведомява, че това, което току-що виждам, е „нормата“. 

Той ми каза, че е посетил повече от 100 ферми за кожи, забелязвайки системното измъчване на интелигентни и диви животни, затворени в дълги редици от тесни клетки.

„Индивидуалната грижа е невъзможна и наред с психологическото им мъчение, е неизбежно да видиш нетретирани болести и травми.“

А ветеринарният лекар Марк ми казва, че не е просто депресиращо да видиш ужасяващото състояние на тези лисици, още по-лошо да знаеш, че Обединеното Кралство е стопроцентов съучастник в тази жестока, но и легална търговия на кожи.

Много от тях имаха подути очи, деформирани лапи, израснали нокти от принудителното стоене върху теления под. Други лисици имаха много нездравословно общо физическо състояние и наднормено тегло, а също и страдаха от рани причинени от самонараняване. Отнемането на свободата на животните е равна на ментално насилие.

Клеър  Бас казва, че пиар обръщенията на индустрията за кожи, за това колко високо е нивото на хуманно отношение към животните във фермите, звучат невероятно безсмислено, когато имаш възможност да погледнеш в очите животно, психически и физически разбито от живот в лишения. Същото това съкрушено и изстрадало животно е създадено да се наслаждава на природата, но в случая е родено, за да бъде одрано с консуматорска цел.

“Време е да спрем да сме съучастници на на тази жестокост. Очевиден е двойният стандарт, че Обединеното Кралство подкрепя държави като Финландия с точно тази търговия на кожи, която забрани в собствената си страна.

Всяка година, между 1 и 2 милиона лисици биват отглеждани в около 750 ферми във Финландия. В нашето разследване не беше нарушен нито един от финландските закони. 

Финландската асоциация на производителите на животни за кожи FIFUR твърди, че тайните снимки и тяхната селективна употреба не показват нищо относно грижата за животни и тяхното благосъстояние. “Отговорните фермери започват да третират своите животни веднага щом разберат за здравословните им проблеми. Нарушителите не могат да знаят дали животното е получило лечение или в коя фаза на лечение е. Всички операции са стриктно контролирани от националните закони.”

“Две от трите ферми, които посетихме, бяха сертифицирани по индустриалния стандарт на SAGA Fur, който обещава „най-високо ниво на хуманно отношение“.

Откакто през юли 2020 беше стартирана инициативата „Fur Free Britain“ бяха излъчени ужасяващи кадри от разследвания, показващи страдание на животните във ферми за ценни кожи в Китай, Дания, Франция и Полша.

Въпреки, че в Обединеното кралство все още се намират продукти, направени от кожата на полярни лисици и други естествени кожи с косъм, много търговски вериги и дизайнери обявиха, че се отказват да продават продукти с ценни кожи.

Голяма част от кожата, произведена във Финландия, е пратена до аукционната къща “SAGA Furs”. Нейната сертификационна схема твърди, че осигурява добра грижа за животните, както и за тяхното благосъстояние. 

Две от фермите, които посетихме миналия месец, притежаваха този сертификат въпреки че бяха препълнени със стресирани и измъчени животни

Част от разследванията показват как  веригата “House of Fraser” притежава табели с надписи „В House of Fraser не се предлагат продукти от кожа“, сложени над рафтове, пълни с естествени кожени облекла.

Друга експозиция разкри, че продукти с естествена козина, върху която има етикети за изкуствена козина биват продавани в сайтове като Amazon и Ebay. 

Източник: https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/animals-suffer-hell-finnish-fur-25512548

Написано от

Написано от

Мария Стоева

Повече от блога ни

Към всички статии

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Време е за промяна: Нов доклад за хуманното отношение към кокошките носачки

Време е за промяна: Нов доклад за хуманното отношение към кокошките носачки

Нов доклад, изготвен от експертния екип за селскостопански животни на КАЖИ подчертава необходимостта от спешна ревизия на законодателството за хуманно отношение към кокошките носачки в България и...

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Share This