fbpx

Словашкият парламент одобри забрана на фермите за ценни кожи

окт. 23, 2019 | Блог, Ферми за кожи

Националният съвет на Република Словакия одобри забраната на фермите за ценни кожи. Словакия ще стане 14-тата европейска държава, забранила отглеждането на животни за ценни кожи. Забраната ще влезе в сила през 2021 г. Периодът за постепенно прекратяване на съществуващите стопанства е определен до 2025 г.

17.10.2019 г. в Братислава:

Националният съвет на Република Словакия одобри забраната на фермите за ценни кожи след само 7 месеца кампания, ръководена от неправителствената организация Humánny pokrok. Тя публикува кадри от разследване във ферма за норки в Северна Словакия, което предизвика обществено възмущение. В резултат на това над 76 000 души подписаха петицията, изискваща забраната в Словакия.

Депутатът Ева Антошова представи предложението за забрана през септември. То беше прието със 107 гласа от всички политически партии и ще влезе в сила през 2021 г. с период на постепенно прекратяване на съществуващите стопанства до 2025 г. Това ще засегне една ферма за норки с капацитет 5000 норки и 8 ферми за заешки кожи. След 2021 г. няма да бъде разрешено откриването на други ферми.

Как започна промяната?

Кампанията за забрана на фермите за ценни кожи започна през март с разследващи кадри. Те показват ужасното състояние на норките във ферма в Северна Словакия. Там животните са затворени в малки мръсни клетки, с отворени рани, показващи признаци на канибализъм и стереотипно поведение. Обществеността отговори с възмущение, събирайки над 76 000 подписи под петиция.

По този начин кампанията стана втората по големина онлайн петиция в историята на Словакия. Над 1.4% от населението я подкрепи. Кампанията също така получи отговора на двамата кандидати за президент през последната седмица преди пролетните президентски избори, както и подкрепа от настоящия президент на Словакия – Зузана Чапутова, която сега ще трябва да подпише забраната, за да приключи процеса на законодателство.

ранена норка, най-вероятно ухапана от друга норка в клетката, което няма да се случва след въвеждане на забраната

Мнението на обществото

Това е голяма победа за животните и знак, че словашкото общество напредва и десетки хиляди хора са готови да се борят за животните и тяхната защита. Словакия направи голяма крачка напред днес и се надяваме, че това е началото на ново по-светло бъдеще за животните у нас.“, каза Мартин Смрек от Humánny pokrok.

Словашката общественост също беше категорично против фермите за ценни кожи. Анкетите показаха, че 68% от словаците не са съгласни с фермите. Политиците обаче отказваха да задействат въпроса доскоро.

Превръщането на защитата на животните в политически въпрос в Словакия е добър знак и ни дава надежда, че ще успеем да се справим и с други въпроси свързани с жестокостта към животните.“, добави Фредерика Фратричова, също от Humánny pokrok.

Fur Free Alliance

Humánny pokrok е част от Fur Free Alliance – международна коалиция от организации. КАЖИ е представител на Fur Free Alliance в България. Целта на коалицията е край на кожухарската индустрия по целия свят, чрез национални забрани на фермите за кожи и търговията с кожи. Коалицията също работи с модни компании, за да ги убеди да спрат да ползват кожи с косъм. Така те стават част от програмата Fur Free Retailer – „Търговец без ценни кожи“. Към момента те са над 1000.

Поздравяваме словашките ни колеги за постигнатата победа! Силно се надяваме, че българските депутати ще вземат тенденцията в Европа и по света предвид, когато гласуват забраната на фермите за кожи у нас.

Написано от

Написано от

Кристина Енева

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Share This