fbpx

Забрана за интензивното животновъдство в Швейцария: Национална инициатива

юли 14, 2018 | Блог

На 12 юни бе лансирана безпрецедентна за света Инициатива за забрана на интензивното животновъдство в Швейцария. Инициативата предвижда и забрана на вноса на продукти от такова животновъдство. Защитниците на животните трябва да съберат 100 000 подписа в рамките на 18 месеца (до 12 декември 2019 г.). До момента са събрани 17 000 в рамките на един месец. (Населението на Швейцария е около 8 милиона.)

Зад тази инициатива стоят няколко групи. Организирана е от Вера Вебер, председателка на фондацията „Франц Вебер”, Бастиен Жирод, национален съветник от партията на Зелените, както и организацията „Sentience Politics”.

Основанията за искането

Всяка година в Швейцария над 50 милиона сухоземни животни са отглеждани и клани в ужасни условия, посочва тази асоциация. Освен това, индустриалното животновъдство ускорява глобалното затопляне, влошава световния глад, изразходва изключително много питейна вода и нарушава конституционните принципи за защита на животните в Швейцария. Има се предвид именно клаузата в швейцарската конституция, която гласи, че не се разрешава потъпкване на достойнството на животните.

Инициативата иска от Конфедерацията действително да защитава достойнството на животните, включително в областта на отглеждането им за селскостопански цели. Достойнството на животните включва правото да не бъдат подлагани на интензивно отглеждане, уточнява текста на Инициативата.

Критерии за животновъдството

Интензивно животновъдство означава такова, което цели да направи производството на животински продукти възможно най-ефикасно, и което посяга систематично на благоденствието на животните, преследвайки тази цел. Конфедерацията е призована да фиксира критерии върху отглеждането и грижите за животните, достъпа им на открито, клането и максималния размер на стадата.

Вносът на животни и животински продукти също трябва да отговарят на тези нови критерии. Инициативата оставя преходен период от най-много 25 години за прилагане на исканията ѝ. Законодателството трябва да бъде прието в срок от 3 години.

Перспектива

Ако тази цел се постигне, Швейцария ще бъде първата страна в света, предприела толкова солидни мерки срещу експлоатацията на животни. Разбира се, и неинтензивното животновъдство неизбежно причинява смърт и страдание и трудно може да бъде обосновано, но въпреки това тази Инициатива без съмнение е една прекрасна стъпка в правилната посока. Нека страната стане пример както за Европа, така и за останалата част от света!


Интернет страница на Инициативата:

Фейсбук страница на Инициативата:

Написано от

Написано от

Стефан Димитров

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Share This