fbpx

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

ное. 28, 2024 | Блог, Ферми за кожи

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия

Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е ден за осъждане на жестокостите, извършвани над животни в името на модата, и за защита на правата и благосъстоянието на животните. Датите не Петъка без кожи и Черния петък не случайно съвпадат. Какъв по благоприятен повод за бойкот на продуктите от ценни кожи от традиционен ден, в който голяма част от хората масово пазаруват, привлечени от намаленията на редица компании.

Знаете ли, че през 2019 г. Калифорния стана първият щат в САЩ, който забрани продажбата и производството на нови продукти с естествен косъм? Въпреки това, този закон влезе в сила чак през 2023 г.

Модата на ценните кожи (Fur fashion) представлява облекла, изработени от кожата на животни с козина. Тези облекла все още се считат за луксозни от част от хората и обикновено се носят от богати и известни личности, като символ на социален статус. За направата на тези дрехи се използват кожи с косъм от лисици, енотовидни кучета, норки, зайци, тюлени, вълци, котки и дори кучета. За щастие през годините носенето на подобни облекла започва да се приема все повече като демоде и признак на лош вкус.

 

История на Световния петък без кожи (Fur-Free Friday)

Преди около 170 000 години, ценните кожи били просто още един материал за изработка на облекло, носено както от знатни, така и от обикновени хора. Между XIV и XVII век обаче в различни страни се въвеждат закони, които определят кой вид кожа могат да носят различните социални класи.

През XVI век търговията с кожи между Франция, Англия и Канада довела до масово производство, а кожите от бобър, например, били използвани за военни униформи и аксесоари като шапки и шалове. След 1870 г. били създадени ферми за кожи, които утвърдили тази индустрия в Европа и Северна Америка.

През 80-те години на ХХ век организации за защита на животните започнали да повишават осведомеността относно жестокостта на модната индустрия, използваща ценни кожи. През 1985 г. Trans Species Unlimited (T.S.U.) и Coalition to Abolish the Fur Trade (C.A.F.T.) организирали първите протестни действия срещу използването на кожи. На следващата година, в петъка след Деня на благодарността, протестите продължили, което довело до официалното създаване на Петъка без кожи.

 

Как да отбележим и да се включим в Световния петък без кожи?

Присъединете се към движението за забрана на добива на ценни кожи
Откажете се от носенето на дрехи с естествена козина и подкрепяйте само модни брандове, които не използват подобни продукти. Можете също така да станете активист за животните и да настоявате за приемане на забрани за добива и продажбата на ценни кожи.

Дарете на организации за защита на животните
Ако не можете да се включите пряко в кампании, дарете на организации, които се борят за правата на животните и забрана на добива на ценни кожи. Сдружение КАЖИ също е такава организация и инициатор за забрана на фермите за кожи в България. КАЖИ е също част от Fur Free Alliance, с които заедно работи за забрана на ценните кожи в ЕС и на глобално ниво. Moже да дарите за кампанията за забрана на фермите за кожи на КАЖИ в platformata.bg или на нашия сайт.

 

Какво е Fur-Free и кои модни марки са такива?

Fur-free означава без използване на ценни кожи. Има множество брандове, които са се отказали от използването на кожи с косъм. Сред тях са Versace, Zara, Armani, D & G, Furla, Zara и много други. Може да видите техния списък на сайта Търговец без ценни кожи (Fur Free Retailer).

 

5 факта за фермите за кожи

1. Убиване с ел. ток, газови камери и пречупване на врата
“Хуманното умъртвяване” на животните се извършва в газови камери, чрез електрически ток или пречупване на врата. И всичко това за да не се нарани козината им, която след това да се използва за скъпи палта или никому ненужни аксесоари – декорации за обувки, чанти, помпони на шапки, якички на якета и др.

2. Опасност за биоразнообразието
Видове, отглеждани във фермите за кожи и често бягащи от тях, като американската норка и енотовидното куче, са опасни за много други видове животни в дивата природа, където те не са местен вид.

3. Отпадъците и токсичните химикали от фермите замърсяват въздуха и водите.

4. Световен лидер в производството на ценни кожи
Въпреки че за да се улавят животни за кожи се използват и капани, около 90-95% от козината в световен мащаб се добива от ферми за кожи.

5. Забранено в много европейски страни
22 европейски държави вече са забранили фермите за кожи. Различни свързани забрани има в някои части на САЩ, Япония и Нова Зеландия. Израел е първата страна в света, която има забрана и за продажбата на ценни кожи. Пълна карта на забраните може да видите тук: Fur bans

 

Защо Петъкът без кожи е важен?

1. Фермите за кожи са разпространители на заразни заболявания опасни за хората и животните (сред които и КОВИД-19 и птичи грип).

2. Фермите за кожи допринасят за климатичните промени
Според Световната банка, обработката на кожи е сред петте най-замърсяващи индустрии.

3. Ценните кожи съдържат токсични химикали
Облеклата от кожа съдържат вещества като формалдехид и етоксилати, които причиняват рак и хормонални нарушения.

#FurFreeFriday: Този ден ни напомня, че е време за промяна — за по-хуманно отношение към животните и по-устойчиво бъдеще.

Написано от

Написано от

Владимир Нгуйен

Повече от блога ни

Към всички статии

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Време е за промяна: Нов доклад за хуманното отношение към кокошките носачки

Време е за промяна: Нов доклад за хуманното отношение към кокошките носачки

Нов доклад, изготвен от експертния екип за селскостопански животни на КАЖИ подчертава необходимостта от спешна ревизия на законодателството за хуманно отношение към кокошките носачки в България и...

Share This