Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия
Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е ден за осъждане на жестокостите, извършвани над животни в името на модата, и за защита на правата и благосъстоянието на животните. Датите не Петъка без кожи и Черния петък не случайно съвпадат. Какъв по благоприятен повод за бойкот на продуктите от ценни кожи от традиционен ден, в който голяма част от хората масово пазаруват, привлечени от намаленията на редица компании.
Знаете ли, че през 2019 г. Калифорния стана първият щат в САЩ, който забрани продажбата и производството на нови продукти с естествен косъм? Въпреки това, този закон влезе в сила чак през 2023 г.
Модата на ценните кожи (Fur fashion) представлява облекла, изработени от кожата на животни с козина. Тези облекла все още се считат за луксозни от част от хората и обикновено се носят от богати и известни личности, като символ на социален статус. За направата на тези дрехи се използват кожи с косъм от лисици, енотовидни кучета, норки, зайци, тюлени, вълци, котки и дори кучета. За щастие през годините носенето на подобни облекла започва да се приема все повече като демоде и признак на лош вкус.
История на Световния петък без кожи (Fur-Free Friday)
Преди около 170 000 години, ценните кожи били просто още един материал за изработка на облекло, носено както от знатни, така и от обикновени хора. Между XIV и XVII век обаче в различни страни се въвеждат закони, които определят кой вид кожа могат да носят различните социални класи.
През XVI век търговията с кожи между Франция, Англия и Канада довела до масово производство, а кожите от бобър, например, били използвани за военни униформи и аксесоари като шапки и шалове. След 1870 г. били създадени ферми за кожи, които утвърдили тази индустрия в Европа и Северна Америка.
През 80-те години на ХХ век организации за защита на животните започнали да повишават осведомеността относно жестокостта на модната индустрия, използваща ценни кожи. През 1985 г. Trans Species Unlimited (T.S.U.) и Coalition to Abolish the Fur Trade (C.A.F.T.) организирали първите протестни действия срещу използването на кожи. На следващата година, в петъка след Деня на благодарността, протестите продължили, което довело до официалното създаване на Петъка без кожи.
Как да отбележим и да се включим в Световния петък без кожи?
Присъединете се към движението за забрана на добива на ценни кожи
Откажете се от носенето на дрехи с естествена козина и подкрепяйте само модни брандове, които не използват подобни продукти. Можете също така да станете активист за животните и да настоявате за приемане на забрани за добива и продажбата на ценни кожи.
Дарете на организации за защита на животните
Ако не можете да се включите пряко в кампании, дарете на организации, които се борят за правата на животните и забрана на добива на ценни кожи. Сдружение КАЖИ също е такава организация и инициатор за забрана на фермите за кожи в България. КАЖИ е също част от Fur Free Alliance, с които заедно работи за забрана на ценните кожи в ЕС и на глобално ниво. Moже да дарите за кампанията за забрана на фермите за кожи на КАЖИ в platformata.bg или на нашия сайт.
Какво е Fur-Free и кои модни марки са такива?
Fur-free означава без използване на ценни кожи. Има множество брандове, които са се отказали от използването на кожи с косъм. Сред тях са Versace, Zara, Armani, D & G, Furla, Zara и много други. Може да видите техния списък на сайта Търговец без ценни кожи (Fur Free Retailer).
5 факта за фермите за кожи
1. Убиване с ел. ток, газови камери и пречупване на врата
“Хуманното умъртвяване” на животните се извършва в газови камери, чрез електрически ток или пречупване на врата. И всичко това за да не се нарани козината им, която след това да се използва за скъпи палта или никому ненужни аксесоари – декорации за обувки, чанти, помпони на шапки, якички на якета и др.
2. Опасност за биоразнообразието
Видове, отглеждани във фермите за кожи и често бягащи от тях, като американската норка и енотовидното куче, са опасни за много други видове животни в дивата природа, където те не са местен вид.
3. Отпадъците и токсичните химикали от фермите замърсяват въздуха и водите.
4. Световен лидер в производството на ценни кожи
Въпреки че за да се улавят животни за кожи се използват и капани, около 90-95% от козината в световен мащаб се добива от ферми за кожи.
5. Забранено в много европейски страни
22 европейски държави вече са забранили фермите за кожи. Различни свързани забрани има в някои части на САЩ, Япония и Нова Зеландия. Израел е първата страна в света, която има забрана и за продажбата на ценни кожи. Пълна карта на забраните може да видите тук: Fur bans
Защо Петъкът без кожи е важен?
1. Фермите за кожи са разпространители на заразни заболявания опасни за хората и животните (сред които и КОВИД-19 и птичи грип).
2. Фермите за кожи допринасят за климатичните промени
Според Световната банка, обработката на кожи е сред петте най-замърсяващи индустрии.
3. Ценните кожи съдържат токсични химикали
Облеклата от кожа съдържат вещества като формалдехид и етоксилати, които причиняват рак и хормонални нарушения.
#FurFreeFriday: Този ден ни напомня, че е време за промяна — за по-хуманно отношение към животните и по-устойчиво бъдеще.