Кокошките са живи същества като всички нас. Те имат право на достоен живот.
Социологическото проучване от агенция „Сова Харис“, проведено през април 2021 година, представя изключително обнадеждаващи резултати. Това проучване обхваща 800 пълнолетни мъже и жени, от всички възрастови групи, от различни по големина населени места в България и различна месторабота.
- Болшинството от пълнолетните българи – 89% са съгласни с твърдението, че не е морално отглеждането на кокошки в клетки, след като има по-хуманни варианти.
- 88 % от българите над 18 години заявяват, че предпочитат да пазаруват от търговци, които имат политика за по-хуманно отношение към животните.
Тези резултати доказват, че хората се интересуват от съдбата на животните. Българите подкрепят по-хуманното отношение към кокошките. В момента съществуват следните начини за отглеждане на кокошки-носачки: клетъчно, подово, свободно и биологично отглеждане. 49% от кокошките-носачки в Европа се отглеждат в клетки. У нас повечето кокошки-носачки се отглеждат в клетки – около 68% или 3 644 556 птици. За да разберем колко ограничаващи и потискащи са клетките, е необходимо да познаваме основните нужди на кокошките.
От какво се нуждаят кокошките-носачки?
- Движение и размахване на крила – част от естественото поведение на кокошките е да изпълняват разнообразни движения, като протягане, ровене в земята и търсене на храна, прашни бани, кацане, гнездене и махане с крила.
- Търсене на храна, ровене и кълване – почти цялото си време на свобода кокошките прекарват в кълване и ровене в земята за храна.
- Прашни бани – чрез тези бани кокошките се почистват, намаляват кърлежите и въшките и спомагат за по-здравото си оперение.
- Кацане и почиване – намаляват се стресът и страхът, увеличава се движението. Не на последно място птиците се чувстват в безопасност, когато се намират на високо.
- Гнездене – кокошките имат нужда от уединено място за гнездене, като тази мотивация се увеличава в периодите на яйцеснасяне.
Какво предлага една клетка?
МАЛКО ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН А4 ЛИСТ ПРОСТРАНСТВО – 750 КВ. СМ. и ТЕЛЕНА МРЕЖА!
В това затворено пространство кокошките-носачки не могат дори да разперят крилете си, те не могат да ровят земята, нито да правят прашни бани, тъй като на разположение имат само студена телена мрежа. Малката постелка за кълване, малката подложка за чесане и кацалките, с които са снабдени “обогатените” клетки, са твърде недостатъчни за всички птици и не осигуряват необходимите нормални условия за живот. Когато не могат да изразяват естественото си поведение, стресът, скуката и страданието водят до развиването на негативно поведение като кълване на останалите кокошки, понякога до смърт.
Според социологическото проучване от агенция „Сова Харис“ едва една пета от пълнолетните български граждани, които купуват яйца, споделят, че знаят какво означават кодовете върху яйцата.
Малко над половината от хората, взели участие в това проучване, не знаят или не са запознати с начините за отглеждане на кокошки-носачки в България. Когато избират яйца, за 63% от пълнолетните български граждани условията за отглеждането на кокошките-носачки са важни или по-скоро са важни.
Най-често, когато купуват яйца, пълнолетните българи не обръщат внимание на това, от какъв тип на отглеждане на кокошки-носачки са яйцата. Кодовете често са отпечатани с дребен шрифт и не се забелязват веднага.
Трябва да се отбележи, че сравнително голяма част от пълнолетните българи, които са заявили, че купуват яйца от клетъчно отглеждане на кокошки-носачки, казват, че постъпват така, защото не са се замисляли по този въпрос до момента или не знаят как да разчитат кодовете на яйцата. За това е от особена важност да се научим да търсим кодовете на яйцата и още по-важно е да знаем какво означават те. По-хуманното отношение към животните започва именно от нас – крайните потребители, защото търсенето определя предлагането.
Какво ни казват кодовете на яйцата в магазина?
код 3 = клетки = затвор!
От изключително голямо значение е да бъдем информирани за съдбата на кокошките. Когато си затваряме очите, проблемите не спират да съществуват. От нас зависи да бъдем отговорни и Човечни хора. По рафтовете в магазините се предлага богат избор от яйца, обозначени с цифрите от 0 до 3.
- 0 = биологично отглеждане
- 1 = свободно отглеждане
- 2 = подово отглеждане
- 3 = клетъчно отглеждане
Яйцата с код 3 са от кокошки-носачки, затворени в клетки, които не успяват дори да разперят крилете си. Все повече хора, осъзнават, че отношението към животните е ключът към един по-хубав и щастлив живот. След броени години стотици от най-големите търговци и марки в ЕС – включително Danone, Nestlé, Aramark, Lidl и Sodexo – са се ангажирали да използват само яйца, които са снесени от кокошки, отглеждани без клетки.
Да бъдем по-добри! Заедно можем да се преборим за по-щастлив живот за птиците! Подпишете се срещу използването на клетки при отглеждането на кокошките-носачки: https://razperenikrile.bg