fbpx

Седмица в клетка – протест за забрана на фермите за ценни кожи

ное. 3, 2019 | Блог, Ферми за кожи

Между 6 и 13 ноември десетки доброволци ще прекарат цяла седмица в клетка до Народното събрание за забрана на фермите за кожи. Започвайки сряда от 9 ч., хора ще се ротират на смени в клетката денонощно.

Очаква се в същия този период в Народното събрание да се проведе второто разглеждане в комисия на внесения законопроект за забрана добива на ценни кожи в страната. След това предложението трябва да се насрочи за гласуване на първо четене в пленарната зала.

“Сега през ноември започва годишното убиване на норки за кожи. Буквално до дни се очаква да бъдат убити в газови камери около 100 хиляди животни. Забраната вече е в Народното събрание и чака да бъде гласувана от народните представители. Те решават още колко животни трябва да бъдат убити, преди най-накрая да се прекрати тази жестока индустрия. Клетката пред прозорците на Народното събрание и всички хора, решили да останат в нея, ще им напомнят за това“, каза председателят на сдружение КАЖИ Петя Алтимирска. Организаторите посочват, че част от хората в клетката ще са известни артисти, музиканти и художници.

Внесеният от група депутати законопроект предвижда забраната на фермите за кожи да влезе в сила от 1 януари 2021 г. В свое становище от този месец, Министерството на околната среда подкрепи забраната. Становището бе изготвено за първата парламентарна комисия, на която всички депутати гласуваха в подкрепа на забраната, с изключение на един въздържал се – Александър Сиди от ВМРО.

Промяната предвижда да се забрани “отглеждането, развъждането или умъртвяването на животни с цел добив на ценни кожи”. Тя не би засегнала ферми за зайци, телета, прасета или други животни, отглеждани за храна. Основните животни, за които се отнася, са норки, лисици, чинчили и енотовидни кучета.

По данни на БАБХ, в България функционират две ферми за ценни кожи. И двете са за американски норки. Общият им обявен капацитет е близо 130 хиляди. Около 70% от тях ще бъдат убити за кожите им в рамките на месец ноември. Близо 99% от норките се отглеждат във ферма до Старозагорското село Маджерито. На фона на увеличаващия се брой забрани в Европа, у нас се увеличава броят убивани животни за кожи всяка година.

Събитие във Фейсбук

Написано от

Написано от

Аглика Крушовенска

Повече от блога ни

Към всички статии

Нов научен доклад за фермите за кожи потвърждава: нуждите от хуманно отношение към животните не могат да бъдат задоволени

Нов научен доклад за фермите за кожи потвърждава: нуждите от хуманно отношение към животните не могат да бъдат задоволени

Нов научен доклад за фермите за кожи потвърждава: нуждите от хуманно отношение към животните не могат да бъдат задоволени Докладът потвърждава, че отглеждането на норки, лисици и енотовидни кучета...

Научното становище на ЕОБХ потвърждава: клетки не трябва да бъдат използвани при отглеждането на кокошки носачки

Научното становище на ЕОБХ потвърждава: клетки не трябва да бъдат използвани при отглеждането на кокошки носачки

Научното становище на ЕОБХ потвърждава: клетки не трябва да бъдат използвани при отглеждането на кокошки носачки Ново становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заявява, че...

Share This