Организациите AnimaNaturalis и CAS International разкриват жестокостта на “монтерия” (исп: montería), един от най-характерните и може би най-жестоките форми на лов в Испания. Използването на кучета в тази дейност е забранено практически в останалата част на ЕС.
Какво са монтерия и релахас?
Montería е най-характерната форма на лов в Испания и вероятно най-бруталната в света. Основна част от него са rehalas: глутница от до 40 кучета, които се използват за намиране, тормоз и обездвижване на други животни.
Кучетата, използвани за лов, са изложени на сериозни опасности, не получават ветеринарната помощ, от която се нуждаят, когато са наранени и са част от дълги пътувания в ремаркета, където едва се движат.
Какво включва разследването?
Снимките на организациите включват кадри от 11 лова монтерия в различни провинции на Испания, развъдници за ловни кучета и завод за обработка на месо от уловени животни, всички документирани между 2021 и 2023 г. Техният екип за разследване успява да заснеме тежко ранени и прободени кучета; животни, които изтърпяват болка и терор; ловци, които зашиват рани на кучетата си без ветеринарен надзор и дори използването на незаконни лекарства. Само през 2020 г. са били застреляни 582 290 животни за дивеч по време на лова монтерия.
Има забрана на монтериите в ЕС поради жестокост с изключение на Испания, Португалия и Франция. Липса на точни данни за употребяваните за лов кучета.
Точно поради жестокостта, която този вид лов носи в себе заедно с възможността за наранявания и сблъсъци с други животни, използването на кучета в лова на открито е забранено в повечето държави от ЕС. Освен в Испания, кучетата могат да бъдат използвани за монтерия в Португалия и Франция.
„Ловът не е нищо повече от развлекателна дейност за хора, които се наслаждават на страданията на другите“, казва Айда Гаскон, директор на AnimaNaturalis в Испания. „Кучетата са принудени да се превърнат в оръжия и вече не са третирани като същества, които изпитват чувства и имат нужди. Тази липса на емпатия ни поставя на дъното на Европа по отношение на благосъстоянието на животните“, добавя тя.
AnimaNaturalis и CAS са се консултирали с множество официални източници, за да потвърдят, че няма официален регистър на кучетата, използвани за лов, така че данните за тяхното отглеждане и изхвърляне са резултат на оценки, получени в сътрудничество с организации за защита на животните. Фондация Affinity посочва лова като втората причина за изхвърлянето на кучета в Испания. Според тях това са около 22 000 изоставени кучета от ловци през 2021 г.
Липса на контрол при размножаването и главните предназначения на ловните кучета
Скорошното изключване на тези кучета от Закона за защита на животните в страната означава, че тези ловни кучета няма да бъдат добавени в бъдещия държавен регистър на домашните животни, така че липсата на контрол в размножаването и защитата ще продължи да бъде нерешен проблем в страната.
По време на разследването е посетен развъдник, в които условията са изключително мизерни – ръждясали и напукани ламарини, необезопасени остри ръбове; вода в много лошо състояние в поилниците; парчета от стар хляб директно върху изпражненията.
За да изпълнят кучетата своята функция в рехала, се търсят специфични характеристики, които обикновено се постигат чрез подбор и размножаване на определени породи с отличаващи се ловни кучета. Това селективно кръстосването допринася за развитието на вродени болести и може значително да намали продължителността на живота на тези кучета.
В рехалата кучетата могат да изпълняват различни функции, които основно се преследват три цели: намиране на животни за дивеч, принуждаването им да се движат към позициите на ловците, да могат да се изправят срещу преследваните животни и да ги обездвижат.
Условия в кучешките развъдници и транспорт на кучетата
Предполага се, че ловните кучета излизат на разходка само по време на лов. Няма законово ограничение колко време трябва да бъдат вързани и затова дали трябва въобще да бъдат разхождани.
Ако отиват на повече от един лов, кучетата прекарват нощта си в ремаркета и фургони.
Когато ремаркетата се отварят, кучетата скачат бързо, стъпвайки едно върху друго. Повече от тридесет животни могат да бъдат във всяко ремарке, понякога с вериги около врата, без нашийници, което може да доведе до нещастен случай при сблъсък, резки завои или инцидент.
При транспорта на кучета за лов държавните разпоредби определят, че превозните средства трябва да бъдат правилно регистрирани и дезинфекцирани в рамките на 48 часа след внасянето на кучетата. Не се споменава нищо за почивка по време на пътуване на животните, дали е осигурено достатъчно количество вода или храна.
Причини за нараняванията и последствията от тях
Когато едно диво прасе рани куче, ловците казват на жаргон, че „го пробива“. По време на разследването са наблюдавани някои кучета с предпазни жилетки, изцяло пробити от бивните на диви прасета. Като цяло обаче повечето кучета в рехалите не носят жилетки и не са защитени по никакъв начин.
Самите ловци зашиват раните на кучетата си, дават им инжекции и лекарства, но по никакъв начин тези процедури не се извършват под ветеринарен надзор. В един регистриран случай ловец отказва да позволи на активистите за животните да запишат начина, по който ги лекува, защото дава на кучето незаконни лекарства.
Когато кучетата са ранени, ловците ги връзват за дървета, така че да не ги следват и да могат да продължат лова. Понякога кучетата успяват да се освободят и да продължат да придружават собствениците си из гората. В един от случаите няколко кучета са забелязали друго куче, което е било вързано и следователно по-уязвимо, и го нападнали.
„Виждали сме животни, които заради нараняванията си са останали неспособни да ловуват. Други имат дълбоки рани на врата, пробити страни или извадени диафрагми. Имаме доказателства, че поне 3 кучета умряха от обезводняване по време на едно от ловуванията, както съобщиха самите ловци“, споделя Гаскон.
Призив за забрана на лова монтерия
Това е реалността на ловните кучета в Испания. Още през 2021 г. Европейският парламент предаде на испанското правителство и на 17-те автономии своята загриженост относно липсата на защита на тези животни. В същото време Испания счита лова монтерия и ловуването с глутници кучета рехалас за културно наследство в Андалусия и Екстремадура от 2020 и 2022 година съответно.
Целта на разследването на защитниците на животните, което се споделя в тази статия, е да докладва за злополуките и страданията на животните, които се използват при лов. Ловците не са главен обект на това разследване. Природозащитниците призовават Испанското правителство да подпише петиция, с която да изисква по-голяма защита за кучетата, използвани за лов, като се премахнат най-опасните и ненужни начини на лов.
Повече за информация може да намерите на следната петиция:
savehuntingdogs.org