fbpx

Плъхчо и животът в лабораториите

юли 11, 2022 | Блог, Тестове върху животни

Това е Плъхчо. Макар и всяващи ужас и неприязън у някои, плъховете от определени породи се отглеждат и като домашни любимци, особено популярни са за такива в САЩ. Въпреки че се смята за екзотичен домашен любимец, навиците и нуждите на домашното плъхче далеч не са екзотични. Плъхчо знае името си и идва когато бъде извикан. Обича да бъде гален и да похапва лакомства. Страхува се и се скрива в къщичката си, когато се появи непознат. Може да бъде научен да изпълнява номера.

Плъхчо

Не всички плъхове обаче имат щастието да бъдат домашни любимци. Същата порода – Уистър (албиноси) са може би най-разпространените животни използвани в лабораториите по света. И там животът на плъховете далеч не е хубав.

На втората и третата снимка виждате плъхчета и мишле, обездвижени в специален инструмент – рестрейнър за лабораторни плъхове и мишки. Използва се, за да се обездвижи животното и да не пречи гърчейки се докато върху него се извършват редица манипулации. Има специален улей, който позволява по-лесно да се бие инжекция във вената на опашката. Това е особено болезнено за животното, тъй като опашката на плъховете и мишките е много чувствителна. Дори във всички сайтове за грижа за домашни плъхове и мишки съветват да се избягва дърпането и вдигането им за опашката, защото много ги боли. В описанието на показания уред се казва, че: „Улеят позволява животното да бъде лесно издърпано за опашката. След това животното се застопорява с бутало, което се наглася според размера на плъха или мишката. Рестрейнърът е най-добрият вариант за интравенозни инжекции през опашката на малко животно.“

В инструкциите за употреба се съветва на животните да се говори успокояващо, за да може да се съпротивляват възможно най-малко при поставянето им вътре (след поставянето им спокойствието не е от значение, тъй като вече животното е напълно обездвижено и не може да окаже никаква съпротива).

Устройството се произвежда от прозрачен материал, за да може да се наблюдава състоянието на животното и/или неговата смърт.

Рестрейнърът за плъхове се продава на цени започващи от 5 $. Животът на плъховете в лабораториите не струва и толкова. Както и този на други социални и умни животни, които са доста по-разпространени като домашни любимци – котки и кучета например.

Плъховете и други животни се използват за изучаване на: генетични мутации, биологичните ефекти на болката, поведенческа психология, неврологични реакции, токсичност на химикалите и други. Когато не се провежда конкретна манипулация с тях, плъховете се държат в прозрачни панели, с размера на кутия за обувки, които се подреждат на рафтове. Често пространството им е толкова ограничено, че те са приковани и не могат да се изправят, катерят или да ровят – основните действия, които инстинктивно извършват.

Ние искаме да се забрани този ужас за животните в ЕС по отношение на тестовете за козметични продукти.

Не е нужно да обичате плъхове, всъщност дори не е нужно непременно да обичате животни, за да помогнете да се спре измъчването на живи същества.

Подпишете Европейската гражданска инициатива „Козметика без жестокост“ сега. Срокът е до 31 август 2022:

https://eci.ec.europa.eu/019/public/?lg=bg

Написано от

Написано от

Светла Досева

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This