fbpx

ЛТУ спира експериментите с животни в две ключови дисциплини

сеп. 10, 2024 | Избрани, Прессъобщения, Тестове върху животни

ЛТУ спира експериментите с животни в две ключови дисциплини

ЗА НЕЗАБАВНО ПУБЛИКУВАНЕ: София, 09 септември 2024

Факултетът по ветеринарна медицина на Лесотехническия университет (ЛТУ) от новата учебна година спира използването на опитни животни в две от своите дисциплини – физиология и патофизиология. На 9 септември беше подписан договор за сътрудничество между ветеринарния факултет на ЛТУ и Доктори срещу експерименти върху животни (Германия), Международната мрежа за хуманно образование (InterNICHE) и българското сдружение КАЖИ.

След подписването на този договор годишно около 500 животни, сред които жаби, мишки, плъхове и зайци няма да бъдат наранявани или убивани за целите на образованието. Това важно решение отразява ангажимента на институцията към напредъка на ветеринарната наука, като същевременно спазва най-високите стандарти за защита и хуманно отношение към животните.

Благодарение на сътрудничеството между ЛТУ и организациите за защита на животните, Факултетът по ветеринарна медицина ще получи модерна компютърна техника и специализирани софтуерни програми. Те ще помогнат за задълбочаване на познанията на студентите и ще им дадат съвременен интерактивен подход.

В учебната програма на Ветеринарният факултет на ЛТУ ще има още едно въведение. Бъдещите ветеринарни специалисти ще може да практикуват и върху кучето робот Джери. То може да симулира 14 вида патологични проблеми при дишането и сърдечната дейност на истински кучета. Джери предоставя на студентите уникалната възможност да практикуват диагностика на тези състояния, за които в реални условия биха били необходими до 10 години опит, за да бъдат разпознати. В допълнение, върху симулаторът може също така да се извършват и други рутинни процедури като измерване на пулс, вземане на кръв, превързване, намиране на фрактури и др.

“Изключително се радваме, че Ветеринарният факултет на ЛТУ взе решение да внедри като част от своето обучение иновативни подходи без използване на животни. Благодарим на декана на факултета, проф. Красимира Генова, и ректора на ЛТУ, доц. Христо Михайлов, че подписаха договора за съвместно сътрудничество. Това ще пощади живота на 500 животни всяка година.
Ветеринарната наука съществува, за да подобрява живота на животните, и това решение е още едно потвърждение за това. Надяваме се, че повече университети у нас и в чужбина ще последват примера на ЛТУ и ще въведат етични и модерни решения в своите учебни програми”, споделя Владимир Нгуйен, представител на сдружение КАЖИ.

КРАЙ

Снимки за свободна употреба

Може да изтеглите снимки за свободно ползване оттук. Моля да посочите КАЖИ като източник на снимките.

Контакти и допълнителна информация: 
Владимир Нгуйен (Представител на сдружение КАЖИ)

0895 93 74 20

Написано от

Написано от

Владимир Нгуйен

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

До Европейската комисия До Министъра на земеделието в Република България До Българската агенция по безопасност на храните До Министерството на земеделието в Република Турция До компетентните власти...

Share This