Куче робот, аватари на животни и иновативни технологии, заместващи опитните животни, идват у нас
Те ще са част от атракциите по време на “Конференция за иновации в образованието – наука без опитни животни”, която ще се проведе на 20 и 21 октомври в София. Очакват се български и международни учени да споделят опит в сферата на алтернативите на опитни животни.
Куче, което диша и има пулс, но е живо, само докато бъдещи ветеринарни лекари извършват животоспасяваща операция върху него? Благодарение на Джери, иновативно куче робот, което идва в България през октомври, това е напълно възможно. То може да замени болезнените и стресиращи опити върху живи кучета и да помогне за по-добрата подготовка на студентите, преди реалните изпитания в практиката им.
Водещи чуждестранни лектори и учени ще споделят своя опит на първата по рода си у нас Конференция за иновации в образованието – наука без опитни животни. Един от тях е проф. д-р Даниела Салватори от Университета в Утрехт, Нидерландия. Университет, в който вече не се използват опитни животни. Тя ще представи разработката на функционални 3D модели на животни, известни още като “аватари”. Тези аватари позволяват по-детайлен, съвременен и активен подход за разбиране на устройството на животните, несравним с класическите методи.
На събитието ще има изключително присъствие на български лектори от факултетите по ветеринарна медицина на ЛТУ и Тракийски университет. Двата университета също така са образователни партньори на конференцията. Лектори се очакват още от биологическия факултет и факултета по химия и фармация на Софийския университет.
Организатор на конференцията е българското сдружение “КАЖИ”, което активно работи по кампанията за намаляване на тестовете върху животни в България и ЕС.
“Чрез кампанията ни “Наука без опитни животни” и свързаната с това конференция се стремим да помогнем за извеждането от употреба на жестоките опити върху животни от учебните заведения в страната. В годишните доклади на ЕС за използването на животни за образователни цели, в процентно отношение България е абсолютен лидер. Докато в голяма част от страните процентът на използваните животни за опити едва достига 1%, у нас този процент е от 10 до 50 пъти по-висок в различните години. Това е още едно доказателство за нуждата от използване на иновации в българското образование, за да бъдем в крачка с най-новите тенденции в образованието. Радваме се за изключителната отвореност на водещите български университети за това”, споделя Петя Алтимирска, председател на сдружение КАЖИ.
За информация:
Владимир Нгуйен
Представител на сдружение КАЖИ
+359 895 93 74 20