fbpx

Комисията по земеделие в Европарламента призова за забрана на клетъчното отглеждане в животновъдството

юни 8, 2021 | Прессъобщения

Брюксел, 08 юни 2021 г. – Комисията по земеделие на Европейския парламент призова днес Европейската комисия да предложи законодателство за забрана върху отглеждането на селскостопански животни в клетки.

Приемайки резолюция относно Европейската гражданска инициатива “Край на клетките”, искаща премахването на клетките в животновъдството, Комисията по земеделие призова Европейската комисия да предложи ревизия на европейската директива за селскостопански животни, Директива 98/58/ЕО “с цел постепенното прекратяване употребата на клетки в животновъдството в ЕС” и с поглед към гратисен период до 2027 г. (Компромисно изменение 1).

Тя също призовава Европейската комисия да ускори преразглеждането си на законодателството на ЕС за защита на животните, призовавайки към “резултати до 2022 г.” вместо предвидения срок до 2023 г. (Изменение 108).

Резолюцията също “настоява всички животински продукти, внесени в ЕС, да бъдат произвеждани в пълно съответствие със съответното законодателство на ЕС, включително употребата на алтернативни системи на отглеждане без клетки” (Изменение 181) и подчерта важността на предоставянето на адекватни стимули и финансови програми за подкрепа на животновъдите по време на прехода (Параграф 8).

В допълнение резолюцията “призовава […] Европейската комисия да предложи конкретно законодателство за минимални стандарти за защита на зайците в животновъдството” (Изменение 153).

Резолюцията ще бъде гласувана от Европейския парламент по време на първото пленарно заседание през настоящия месец юни.

Тя е била съставена след изслушване на 15 април за Европейската гражданска инициатива “Край на клетките”, което демонстрира широка подкрепа за забрана на клетките от страна на евродепутатите и представители от други институции на ЕС, включително Европейската комисия.

Еврокомисарят по земеделието Януш Войцеховски заяви по време на изслушването, че Еврокомисията напълно подкрепя имплементирането на нужната трансформация и обеща да работи интензивно, за да улегне тя в законодателството.

Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис също подчерта тогава, че: “Предприемаме стъпки за конкретно действие, защото, както многократно съм заявявала, здравето и защитата на животните са много нависоко в нашия дневен ред.”

Коментирайки резолюцията на Комисията по земеделието към Европейския парламент, Стефан Димитров от сдружение КАЖИ, една от българските организации, участващи в Европейската гражданска инициатива „Край на клетките“, каза: “Тази резолюция е допълнително потвърждение, че като повечето граждани на ЕС, европейските законодатели също искат да прекратят жестоката практика за отглеждане в клетки на над 300 милиона селскостопански животни в Съюза. Поздравяваме Еврокомисията по земеделието, че разпознава и приема нуждата от тази важна промяна. В светлината на тази резолюция и ангажимента на Еврокомисаря по земеделието по време на изслушването на 15 април, сега насочваме погледите си към Европейската комисия да предложи нужното законодателство в най-кратък срок.”

~КРАЙ~

За повече информация:
Петя Алтимирска (Председател на сдружение КАЖИ)
Имейл:
+359 895 760 754


caai.bg

Бележки към редакторите:

  1. Сдружение КАЖИ е българска организация за защита на животните, основана през 2017 г. и бореща се към момента за забрана на фермите за кожи – норки, лисици, чинчили и други – за прекратяване на клетъчното отглеждане на кокошки-носачки за яйца и на други животни, и за забрана на насилственото угояване на патици и гъски за болестно втлъстен черен дроб.
  2. От 2018 г. е започната Европейската гражданска инициатива “Край на клетките. В рамките на 12 месеца Инициативата получи 1,4 милиона валидни подписа от граждани от всички страни-членки на ЕС. На 2 октомври 2020 г. подписите са внесени в Европейската комисия, която се очква да даде своя официален отговор към Инициативата в края на юни.
  3. Когато голям брой животни са концентрирани в затворени пространства, те не изпитват живот, който си струва живеенето. Има значителни количества научни доказателства, че селскостопански животни страдат, когато са затворени в клетки, и въпреки това всяка година над 300 милиона все още прекарват целия си живот или част от него в клетки или боксове.
  4. Европейската гражданска инициатива “Край на клетките” е подкрепена от над 170 организации, група от разнопартийни евродепутати, Европейския комитет на регионите, група от над 140 учени, представители на бизнеса от различни сектори, организации работещи за защита на околната среда, здравеопазването и агросектора, както и от ветеринарни студенти и ветеринарни лекари.

Снимки и видеа на животни в клетки в животновъдството ще намерите тук.

Написано от

Написано от

Петя Алтимирска

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This