СОФИЯ, 21 МАРТ 2019 – В Националния природонаучен музей към Българска академия на науките в София се състоя откриването на изложбата „Влиянието на фермите за ценни кожи“. Изложбата, организирана от Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи, с помощта на организацията за защита на животните КАЖИ, показа фотографии и фактологична информация за това как се произвежда естествената козина и защо е необходима забрана на това производство в България.
Осемдневната изложба има за цел да повиши осведомеността и да информира хората, от които зависи решението за бъдещето на този бизнес, за неблагоприятните последици от фермите за ценни кожи върху животните, хората и околната среда.
Част от Националната гражданска инициатива
Събитието е част от информационната кампания на Националната гражданска инициатива, която показа широката обществена подкрепа сред българските граждани за закриване на замърсяващата и жестока индустрия за отглеждане на животни заради кожите им. Финансирането на изложбата се осъществи чрез дарителска кампания, за която десетки граждани изпратиха дарения предназначени конкретно за изложбата.
През юни 2018 г. в българския парламент бяха подадени точно 51 234 подписа от Националната гражданска инициатива, която се стреми да доведе до забрана на фермите за кожи на територията на страната. Наред с подписите беше внесено и предложение за изменение на действащото законодателство с цел „да се забрани отглеждането, убиването и търговията с животни за производство на кожа в Република България“.
Сред официалните гости на откриването на изложбата бяха Марк Гловър – директор на Respect for Animals, Майда Шабета – правен специалист и представител на международната коалиция Fur Free Alliance. На откриването присъстваха модни дизайнери, артисти, музиканти, журналисти, депутати, политици, научни експерти, журналисти и други гости. Повечето от тях открито изразиха позицията си, че индустрията за ценни кожи няма място в съвременния свят и трябва да остане в миналото.