Според социологическо проучване 8 от 10 граждани в Гърция са против убиването на животни за добив на козина. Огромното мнозинство от хората не иска парите на гръцкия данъкоплатец да бъдат харчени в подкрепа на фермите за кожи, считани от повечето хора за ненужна жестокост.
Проучването, проведено от METRON ANALYSIS и поръчано от гръцката организация VeGaia с финансова подкрепа от Fur Free Alliance, показва, че 80% от гърците са напълно против развъждането и убиването на животни с единствена цел добив на кожи. Същото проучване показва и, че гръцките граждани не са съгласни с правителствената политиката на изразходване на публични средства от данъкоплатците за финансово подпомагане на индустрията с кожи.
Това проучване, както и нарастващият брой протести на граждани и организации в Гърция показват, че общественото мнение там е категорично против фермите за кожи и финансовата подкрепа на правителството към тях.
Европейска тенденция
Гръцката анкета е в съответствие и с други проучвания в страни от Европейския съюз и Европа, включително от България. Огромното мнозинство от европейците са срещу фермите за кожи. От 18 европейски държави, в които е правена такава анкета, навсякъде над 50% са против фермите за кожи, а в 16 от тези 18 – над 65% са против. Така е и у нас.
Гръцката анкета е поредната, която доказва, че мнозинството от европейските граждани застава категорично срещу фермите за кожи. Неслучайно е така: В тези ферми се държат диви животни – норки, лисици – в тесни телени клетки през целия им живот, само за да бъдат убити в газови камери или с токов удар дори преди да са навършили едногодишна възраст. Фермите за кожи нямат място в съвременния свят.
България
У нас общественото мнение е също толкова категорично срещу фермите за кожи. Според проучване на МБМД от септември 2018 г. (поръчано от „Четири лапи“) над 75% от българите не смятат за обосновано да се убиват животни само и единствено за добив на кожи. Същевременно над 65% искат забрана на фермите за кожи у нас, а само между март и юни 2018 г. бяха събрани и внесени в Народното събрание над 51 хиляди подписа към Национална гражданска инициатива, целяща тази забрана.
Оттогава Инициативата е минала през всички компетентни парламентарни комисии с почти единодушна подкрепа от народните представители. Предстои внасянето на законопроекта за забраната в Парламента.