На 30 юни 2021 година е постигнат исторически успех за милиони животни, когато Европейската комисия обяви подкрепата си за гражданската инициатива „Край на клетките“. Инициативата е дело на КАЖИ и 170 други организации и ако бъде приета, ще забрани поставянето на животни в клетки в селското стопанство в ЕС.
След като по-рано през юни Европейският парламент гласува в подкрепа на гражданската инициатива „Край на клетките“, надеждите бяха големи преди съобщението на Европейската комисия. По време на пресконференция на 30 юни Комисията обяви, че ще представи законодателно предложение за забрана на клетките в селското стопанство на ЕС през 2023 г. с цел постепенното им премахване до 2027 г.
По време на пресконференцията Стела Кириакидис, европейски комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви, че Комисията е впечатлена от професионализма и ангажираността на организациите, които стоят зад инициативата. Тя също така заяви, че хуманното отношение към животните е приоритет за Комисията и ще остане такъв.
„Крайната цел е кристално ясна – среда, свободна от клетки, за милиони животни.“ – Стела Кириакидес, европейски комисар
„Край на клетките“ е първата успешна гражданска инициатива за подобряване на хуманното отношение към животните в ЕС.
Ако предложеното законодателство бъде приложено, това ще означава край на живота в клетка за над 300 милиона прасета, пилета, телета, зайци, патици и пъдпъдъци, които всяка година се използват за производство на храни в държавите-членки на ЕС.
Сега инициативата преминава към законодателния процес, в който ще участва, наред с други, и Съветът на министрите. Положителните коментари от страна на Европейската комисия и Европейския парламент са голяма стъпка към законодателство, което зачита правата на животните.
Край на клетките – хронология в политиката
- септември 2018 г. – стартиране на гражданската инициатива
На 25 септември стартира гражданската инициатива „Край на клетките“, която обединява над 140 организации от целия ЕС за премахване на клетките за селскостопанските животни в Европа. За успеха на инициативата са необходими поне един милион подписа.
- септември 2019 г. – приключва събирането на имена
Една година след стартирането на кампанията събирането на имената приключва. През тези 12 месеца бяха събрани 1,4 милиона подписа.
- На 2 октомври 2020 г. гражданската инициатива „Край на клетките“ е представена на Комисията. С 1,4 милиона подписа от 18 държави инициативата е третата по успех в историята.
- февруари 2021 – 140 учени призовават за действия срещу клетките
На 23 февруари Джейн Гудол и 140 учени пишат отворено писмо до Комисията, в което призовават да се подкрепи проектът „Край на клетките“. Учените са единодушни, че животът в клетка причинява огромно страдание.
- април 2021 г. – Изслушване в Европейския парламент
На 15 април в Европейския парламент е организирано изслушване на инициаторите. Изслушването даде възможност на организаторите да представят инициативата и да обсъдят въпроса с отговорния комисар и с парламентаристите.
- май 2021 г. – Комитетът по земеделие на ЕС подкрепя инициативата
На 21 май Комисията по земеделие на ЕС ще гласува в подкрепа на гражданската инициатива „Край на клетките“. Земеделската комисия изготвя резолюция, в която заявява, че „Край на клетките“ трябва да се осъществи чрез изготвяне от Еврокомисията на законодателно предложение за постепенно премахване и забрана на клетките до 2027 г. Резолюцията е силен призив към Еврокомисията, в който Комисията по земеделие към Европарламента дава пълната си подкрепа за инициативата.
- юни 2021 г. – Европейският парламент одобрява инициативата
На 10 юни Европейският парламент гласува в подкрепа на резолюцията, с която призовава Комисията да представи законодателно предложение за забрана на клетките в ЕС. Цели 558 членове на ЕП гласуват в подкрепа на резолюцията, а само 37 са против. По този начин Парламентът изпраща силен сигнал към Комисията да представи силно законодателно предложение. Парламентът също така призовава Комисията да предложи забрана на фоа гра, т.е. насилственото хранене на патици, в контекста на инициативата „Край на клетките“.
- На 30 юни 2021 г. Комисията обявява, че през 2023 г. ще представи законодателно предложение за прекратяване на ерата на клетките и че ще предложи забрана на поставянето на животни в клетки в селското стопанство. Комисията обосновава решението си с това, че ангажиментът към животните е нараснал и че ЕС трябва да направи повече. Отговорният комисар казва още, че целта вече е пределно ясна: клетките трябва да изчезнат.
Какво се случва сега?
Сега ще започне обичайният законодателен процес, като ще бъде извършена оценка на въздействието, а след това предложението ще бъде обсъдено и, надяваме се, прието от Комисията, Съвета на министрите и Парламента. Тъй като Парламентът и Комисията вече дадоха положителен сигнал за постепенното премахване на клетките, Съветът на министрите трябва да докаже, че също е готов да подкрепи инициативата „Край на клетките“ и да я доведе до край.