Защитници на животните подадоха петиция до Рийгиког – естонския парламент – с 6161 подписа. Петицията подкрепя забраната на фермите за ценни кожи в Естония. Това е най-голямата официална обществена инициатива в естонската история досега и третият опит за закриване на фермите.
Природозащитната организация „Невидими животни“ представи на председателя на парламента Хен Пилуаас 6161 подписани гласове в подкрепа на закриването на фермите за ценни кожи в Естония, което задължава Рийгиког да преразгледа въпроса в рамките на шест месеца.
„Това е забележителен и многообещаващ ден – празнуването на най-големия брой електронни подписи и даването на официална известност на новия проект“, заяви Кристина Меринг, президент на „Невидими животни“. „Хората вече не могат да чакат забраната на фермите. Членовете на Рийгиког имат чудесна възможност да помогнат на по-слабите, които не могат да отстояват себе си, и да забранят фермите за ценни кожи.“
Кожухарската индустрия – затъващ и нерентабилен бизнес
В отговор на въпроса защо сега е моментът да се забранят фермите за производство на кожи, Меринг подчертава, че кожухарската промишленост достига рекордно ниско ниво. „Естонските ферми за ценни кожи, където преди няколко години са отглеждани повече от 200 000 животни, днес имат само няколко хиляди лисици. Същевременно отглеждането на норки е спряно, защото вече не е икономически изгодно. Фермите за ценни кожи вече не са част от нашето ценностно развитие – отговорност на държавата е да затвори този затъващ отрасъл и да предостави възможности и подкрепа за
работниците в тези ферми“, обясни Меринг.
До този момент законопроектът за забрана на фермите за кожи беше гласуван два пъти в Голямата зала на Рийгиког, но и в двата случая беше отхвърлен. Към днешна дата 15 европейски държави са сложили край на фермите за ценни кожи. Наскоро словашкото
правителство обяви забраната след натиск от страна на обществото.
Следващата забрана – в България?
У нас законопроектът за забрана на фермите за кожи беше внесен от група депутати през септември 2019 г. В подкрепа на забрана през 2018 г. бяха входирани в Народното събрание над 51 хиляди подписа. Към момента на забраната у нас ѝ предстои разглеждане в две парламентарни комисии – тази по околната среда, както и по земеделието.
Последната гласува през януари да отложи разглеждането на законопроекта и да се състави работна група. Решението бе взето под натиск от лобито на олигарсите, притежаващи най-голямата ферма за норки у нас до Стара Загора – семейство Ангелови.
Пожелаваме успех на естонските активисти и се надяваме скоро поредната европейска държава да сложи край на тази кървава индустрия! Близо сме. Един ден ще гледаме назад и няма да можем да повярваме, че някога човек е затварял диви животни в телени
клетки, за да ги убие с газ или ток само заради кожите им. Благодарение на всички хора, загрижени за животните, всеки ден стъпваме по-близо до този свят.