Кое е по-страшното – COVID-19 или антибиотичната резистентност? Новата модерна заплаха на нашия век е коронавирусът. Стотици статии, репортажи описват заразата. Всеки се страхува и се опитва да се предпази. Когато човечеството се почувства пряко застрашено и опасността е съвсем близо, едва тогава започваме да мислим за живота и здравето си.
Защо проблемът с антибиотичната резистентност не придобива такава голяма популярност? Отговорът е съвсем прост – антибиотиците губят битката с бактериите постепенно… Но с всеки изминал ден лекарствата стават все по-безпомощни, а микроорганизмите все по-силни. Не е далеч моментът, в който войната за надмощие ще бъде спечелена от бактериите. И това ще стане, ако не вземем възможно най-скоро необходимите мерки.
COVID-19 също се възползва от антибиотичната резистентност. Независимо, че вирусът не се влияе от антибиотиците, той се чувства отлично в организми, които са с отслабена имунна система. Хората, страдащи от други заболявания, са по-уязвими към новата заплаха.
Антибиотици – едно от чудесата на медицината
Антибиотиците са сред най-мощните животоспасяващи средства в цялата медицина. Огромно е намаляването на смъртността, осигурено от ефективни антибиотици за бактериални инфекции от всякакъв тип, вариращи от прости инфекции на кожата до инфекции на кръвообращението, белите дробове, корема и мозъка. В рамките на няколко години от тяхното наличие антибиотиците са намалили смъртността от инфекции в Съединените щати с близо 80 процента, от 280 на 60 смъртни случая на 100 000 население. Наличието на ефективни антибиотици е необходимо, за да е възможен съвременният медицински напредък, който варира от интензивна медицина до агресивни операции, ракова химиотерапия, грижи за недоносени новородени и трансплантация на органи.
Загубата на ефикасността на антибиотиците заплашва да върне обществото във време, когато един на всеки десет пациенти с кожна инфекция загива и един на всеки три пациенти с пневмония умира (над 10 пъти по-висок процент на смъртност в сравнение с антибиотичната ера). Без ефективни антибиотици медицината би била парализирана от невъзможност за лечение на инфекции.
Причини за възникване на антибиотична резистентност
Антибиотичната резистентност се появява, когато бактериите развият способност да преживеят излагане на антибиотици, предназначени да ги убият или да спрат растежа им.
Биологични причини
Всеки антибиотик е обречен рано или късно да спре да бъде ефективен. Това е в резултат на факта, че микроорганизмите мутират. Те натрупват генетични промени, които успяват да ги предпазят от действието на лекарствата.
Социални причини
Все по-честото използване на антибиотици, без да има реална доказана причина, повишава в пъти риска от резистентност. Ако човек прекъсне самоволно курса на антибиотично лечение, някои микроорганизми могат да преживеят и да развият резистентност към лекарството. Съпротива може да бъде развита и при използването на антибиотици за състояния, които не се лекуват чрез тях, например вирусните заболявания.
Използването на антибиотици в животновъдството
Използването на антибиотици в отглеждането на селскостопанските животни стимулират развитието на резистентност. Бактерии, към които съвременните антибиотици са безвредни, се откриват все по-често в месо и хранителни продукти от животински произход.
Антибиотиците в животновъдството
Антибиотиците, които се използват за лечение и профилактика на инфекции при животните, принадлежат към същите химични групи като тези, използвани при хората: макролиди, тетрациклини, хинолони, бета-лактами, аминогликозиди. По тези причини животните могат да се заразят с бактерии, които са резистентни на антибиотици, използвани и срещу инфекции при хората.
Определени резистентни бактерии, които се свързват с консумацията на храна, като Campylobacter или Salmonella, могат да бъдат пренесени от животните на хората чрез храната. Вземането на проби от месни продукти в хранителните магазини последователно разкрива високи проценти на Enterobacteriaceae в пилешко, пуешко, свинско и говеждо месо. Хората могат да се заразят с резистентни бактерии и чрез директен контакт с животните.
Неблагоприятните условия на отглеждане на животните
Лошите санитарни условия в животновъдството са отговорни за потискането на имунната система на животните. Те живеят, натъпкани един до друг без възможност за активно движение и достъп до слънчева светлина. Клетките, в които се отглеждат, са мръсни и се почистват недопустимо рядко. Прекалената близост на животните един до друг неизменно води до пренасяне на заразите много бързо в цялата ферма. Това е една от основните причини да се дават антибиотици в съвременните промишлени ферми. Лекарствата поддържат животните в относително здраве в затворените и претъпкани пространства. Специалистите от Европейския ветеринарен съюз и Федерацията на ветеринарите в Европа са категорични, че е възможно да се запази здравето на животните по естествен път с поставянето на общоевропейска програма за кардинални промени.
И сега накъде?
Ние не можем да спрем генетичната изменчивост на микроорганизмите, но сме способни да използваме рационално наличните ни антибиотици.
Не е хуманен акт да даваме огромни дози антибиотици на животните, за да ги направим по-големи за по-кратко време, а след това да ги убием и продадем в магазините. Не е хуманно нито към животните, нито към хората, които след това купуват и консумират животинските продукти. Здравословно ли е доброволно да погубваме здравето и живота на толкова много животни, а след това и нашето собствено?! Животните, отглеждани за месо, растат при условия едва съвместими с живота. Убивани са веднага след като достигнат определените килограми, а това става все по-бързо с по-големи дози от антибиотиците.
Лекарствата, предназначени да лекуват хора, са безразборно и безотговорно използвани за цели много далеч от медицинската наука!
Всеки един от нас може да даде своя принос в борбата с антибиотичната резистентност. Ние трябва:
- Да приемаме антибиотици само по лекарско предписание!
- Да не прекъсваме лечението с тях самоволно!
- Да намалим или спрем консумацията на животински продукти! Да не подкрепяме индустриалното животновъдство и безразборното използване на антибиотици при отглеждането на животните!
Чрез спазването на тези прости правила ние можем да запазим лекарствата за хората, които наистина ще се нуждаят от тях възможно най-дълго време.
От всеки човек зависи дали антибиотичната резистентност ще стане най-големият проблем, с който някога се е сблъсквало човечеството. Времето тече.