fbpx

8 факта – eстествените кожи с косъм не са еко!

юни 12, 2019 | Блог, Ферми за кожи

Изкуствени или естествени кожи – кой от тези избори е по-добър за околната среда? Дискусията по този въпрос се завръща периодично, а с нея и многото лъжливи аргументи. По-долу е даден списък от 8 факта, потвърждаващи, че животинските кожи с косъм са лош избор от гледна точка на грижата за околната среда.

Един от преобладаващите митове е убеждението, че животинските кожи са по-екологични. Повечето от нас асоциират материалите с естествен произход с природата; като материали щадящи околната среда и следователно екологични. Като съзнателни потребители обаче трябва да свикнем с факта, че често най-популярните асоциации се оказват погрешни. При кожите с косъм това е особено вярно.

Защо естествените кожи с косъм не са еко?

1. В случая с ценните кожи, въглеродният отпечатък, т.е. степента на потребление на енергия и едновременното излъчване на въглероден диоксид в атмосферата, е в пъти по-голям отколкото при производството на синтетични кожи. Различни изследвания показват, че производството на едно количество ценни кожи консумира до 66 пъти повече енергия, отколкото производството на същото, но със синтетичен произход.

2. Естествените кожи се обработват със силни химически агенти като формалдехид, хром, нефтени масла или компоненти на основата на отрови, които са много опасни както за околната среда, така и за човешкото здраве. Подобна обработка прави трудно да се гледа на нея като биоразградим продукт, който е безопасен за тези, които го носят.

3. Още на етапа на развъждане на животните за кожи, техните изпражнения попадат под клетките, попиват в почвата и замърсяват подпочвените води. При валежи те попадат в реки и езера, където високите концентрации на метан и фосфор причиняват смъртта на флората и фауната. Следователно водата в близост до фермите често е замърсена или с по-ниско качество.

4. Животните с ценни кожи се отглеждат единствено за кожите им, и след като бъдат убити нямат никакво друго приложение. Труповете на одраните животни често се разлагат във фермите, или се захвърлят безотговорно в околната среда извън територията на стопанството. Ако труповете се елиминират чрез изгаряне, в атмосферата се отделя значително количество примеси – въглероден оксид, азотни оксиди или серен диоксид.

5. Отглеждането на животни за ценни кожи замърсява значително околната среда в района на фермите и е неудобство за хората, живеещи в съседство. Също така бива възпрепятствано развитието на по-устойчиви и природосъобразни дейности като например туризма, селското стопанство и биологичното земеделие.

6. Често при обработката естествените кожи се боядисват в различни цветове. В много страни по света обаче се счита, че боите са сред най-големите замърсители на околната среда, поради изхвърлянето на големи количества отпадни води в местните язовири и емисиите на химически изпарения.

7. Животните, отглеждани за ценни кожи, като американските норки или енотовидни кучета често са чужди на местната екосистема. Тяхното бягство от фермите е сериозна  заплаха за местните видове и природа и нарушава баланса на местната екосистема. Ето защо през 2017 г. държавите-членки на Европейския съюз поставиха енотовидното куче в списъка на инвазивните видове.

8. В модата се използват също кожи придобити от лова на диви животни. Такива кожи представляват до десет процента от общото производство. Това очевидно води до развитието на бракониерството и намаляването на популацията на някои видове, включително тези, които са екзотични и защитени.

Възражения срещу жестокостта и замърсяването на околната среда

Отрицателното въздействие върху околната среда, замърсена от ферми и фабрики занимаващи се с обработката на кожи, е една от причините, поради които множество търговци и дизайнери от цял свят се отказват от продажбата на ценни кожи.

Такива решения се насърчават от програмата „Търговец без ценни кожи’’ (Fur Free Retailer), която се провежда в над 25 страни по света.  КАЖИ е българският представител на тази програма в България. Целта е да се убедят компаниите за дрехи и аксесоари да се откажат от кожите с косъм, като същевременно програмата предоставя на потребителите надеждна информация за политиките на отделни търговци в тази област.

Програмата насърчава изтеглянето на дрехи и аксесоари от естествени кожи с косъм от магазините и позволява на клиентите да вземат съзнателни и етични решения при купуването на стоки.

В момента в програмата „Търговец без ценни кожи’’ участват близо 1000 търговци на дрехи от цял свят. Сред фирмите и дизайнерите, които досега са се присъединили към инициативата, са имена като GUCCI, Armani, Michael Kors и Hugo Boss. Пълният им списък може да бъде намерен на Интернет страницата на международната програма: https://furfreeretailer.com/

КАЖИ е официален представител на Fur Free Retailer в България.

Какво можете да направите още днес?

Въпреки че много хора не го осъзнават, огромна част от животниte с ценни кожи се убиват, за да се превърнат в яка, пухена качулка или помпон на шапка, които могат да се закупят в популярни магазини на достъпна цена. Ето защо, ако искате да промените съдбата на лисиците, норките или енотовидните кучета, запомнете това: 

1. Винаги проверявайте състава на дрехите с кожи с косъм. Не се заблуждавайте от ниската цена, която не е определяща. Ако имате някакви съмнения, изберете друг продукт!

2. Забелязвате ли дрехи с естествени кожи, когато пазарувате? Оставете коментар в профилите на търговеца в социалните мрежи и напишете съобщение до компанията. По този начин изпращате ясен сигнал, че не одобрявате продажбата на дрехи с животински кожи с косъм в магазините.

3. Подпишете петицията, за да ни помогнете да убедим българските търговци и модни дизайнери да спрат да ползват животински кожи с косъм: https://furfree.caai.bg/

Написано от

Написано от

Деяна Недева

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Share This