fbpx

7 шокиращи факта за кожите

окт. 20, 2019 | Блог, Ферми за кожи

Гледайки кожено палто в лъскаво списание или на витрината, може да не разберете, че животните са били бити, убити с ток или дори одрани живи, за да бъде палтото направено. Готови ли сте да разберете какво наистина се случва в името на „модата“? Ето седем шокиращи факта за кожите, които ще ви накарат да се замислите дали искате да носите кожи на животни:

1.Болезнена смърт с токов удар

Орално-ректалният токов удар, с който убиват някои животни за ценни кожи, е агонизиращ метод на клане, използван често с цел ограничаване на щетите по козината. Използва се при убиването на лисици. За норки се използват газови камери.

2.Откъде идват кожите?

Осемдесет и пет процента от кожите в кожухарската индустрия произхождат от животни, които са държани в плен във фермите за производство на кожи. Там са били натъпкани в препълнени, мръсни телени клетки. По-късно мнозина биват бити или убити с ток – а понякога дори кожата им се премахва докато са живи.

мръсните клетки, в които живеят норките

3.Козината на зайците

Един милиард зайци биват убивани всяка година и козината им се използва за дрехи, примамки за риболов или за украшения за занаятчийски предмети.

4.Палто от кучешка кожа?

В Китай има процъфтяваща кожена индустрия за котки и кучета. Котките и кучетата са пребивани, обесвани, а понякога дори и одирани живи заради козината си. Козината им често е грешно етикетирана и изнасяна от Китай на нищо неподозиращи потребители по целия свят.

лисица в клетка

5.Околната среда също страда

Фермите за кожи вредят на околната среда. Огромни количества изпражнения с високо съдържание на азот се генерира от фермите за ценни кожи. Това е защото тези животни са предимно хищници. Замърсяването с отходни води до еутрофикация и вреди на флората и фауната в реки, езера и др.

6.Токсични химикали

След като животното е убито, неговата кожа се третира с токсични химикали, за да не се разложи и изгние в килера на купувача. Според Световната банка опасният процес е толкова проблематичен, че производството на кожи в момента е класирано като една от петте най-лоши индустрии в света за замърсяване с токсични химикали. Те са и опасни за здравето на хората.

ранена лисица в клетка

7.Смърт извън фермите за кожи

Въпреки че повечето животни, убити зарада кожите си, се отглеждат във ферми за кожи, милиони миещи мечки, койоти, рисове, бобри и други животни с козина се убиват всяка година от трапери. Стъпковият капан, който Американската ветеринарномедицинска асоциация определя като нехуманен, е най-широко използваният капан. Той е забранено от Европейския съюз и от все повече от американските щати.


Подпишете петицията срещу продажбата на кожи с косъм

Помогнете на животните във фермите за кожи.

Написано от

Написано от

Кристина Енева

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This