fbpx

1-ви ноември – Световен Ден на Веганството

ное. 1, 2020 | Блог

Месец ноември – Световен Месец на Веганството

1-ви ноември е Ден на Народните будители, но освен това той е и Световен Ден на Веганството. Това е Ден на Живота и на Доброто! Ние празнуваме приятелството между човека и природата. И двата празника носят духа на пробуждането и на истината. За това е толкова важна тази дата, която поставя основите на извисяването на Духа на Човека.

Веганството е начин на живот, който не позволява експлоатацията на животни. Веганите са хора, които не само се хранят с растителни продукти, но и не използват продукти пряко или косвено получени от използването на животни. Те изключват от диетата си месото, рибата, всички морски животни, яйцата и млечните продукти.

Веганите не използват:

  • изделия от животински произход – кожа, коприна, вълна и др.;
  • пчелен мед
  • продукти с животински компоненти – желатин, глицерин (има и глицерин с растителен произход) и др.;
  • продукти, които са произведени чрез рафиниране с животински продукти – някои видове захар и пр.;
  • продукти, които са тествани на животни, в т.ч. козметика, тютюн и пр.
  • не подкрепят използването на животни за лов или забавление – циркове, зоопаркове и пр.

Веганството е цял един свят, в който Животът е висша ценност. Животът е еднакво ценен, независимо дали тупти в гърдите на Човек или животно. И веганите отстояват правото на всяко същество на достойно място под слънцето.

История на Веганството

Британецът Доналд Уотсън измисля думата „веган“, като я образува от английската дума vegetarian, използвайки началото и края на думата. Тази нова дума започва официално да се използва със създаването на Веган общество на 1 ноември 1944 г. в Лондон. Учредител е самият Доналд Уотсън. Той става вегетарианец на 14-години, на 30 години става веган и доживява до 95-годишна възраст.

През 1950 г. Веганското общество дефинира целите на организацията, както и значението на думата веганизъм: „Цел на Обществото трябва да бъде краят на експлоатацията на животни от човек“; и „Думата веганизъм трябва да означава доктрина, според която човек да живее, без да експлоатира животни, доколкото е практически възможно.“

Веганството, наред с вегетарианството, е много разпространено в Индия и става предпочитан начин на живот най-вече в Западна Европа и Америка, където през последните десетилетия на 20 век са открити вегански заведения, ресторанти, пекарни и др., а в Интернет – онлайн магазини, специализирани за вегански храни.

През десетте години на 21 век веганизмът набира все повече известност благодарение на социалните мрежи.

„Ако някой истински и сериозно иска да направи живота си по-добър, първото нещо, от което той би се отказал, ще бъде употребата на плътта на животните за храна, понеже това е неморално и включва извършването на действие — убийство, което е несъвместимо с моралното чувство.“ — Лев Толстой

Ние сме все по-добри. Все повече обикваме живота и осъзнаваме нуждата от опазването му. Веганството е хармонията между нас и природата.

Честит Световен Ден на Веганството! Да бъдем по-добри! Да пазим Живота!

Написано от

Написано от

Мария Гаралова

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Румъния забрани фермите за кожи

Румъния забрани фермите за кожи

За незабавно публикуване: София, 23.10.2024 г. Румъния забрани фермите за кожи Страната стана 22-рата в Европа, която забранява жестокото производство на ценни кожи, изпреварвайки България. На 22...

Share This