fbpx

Забрана на принудителното угояване на патици и гъски обсъжда украинският парламент

юни 9, 2020 | Прессъобщения

Забраната ще обхване и производството на деликатеса “фоа гра” (втлъстен гъши или патешки черен дроб). България ще остане сред малкото страни, в които “гушенето” все още се практикува.

Законопроект 2802 за изменение на Закона на Украйна „За защита на животните от жестокост“ е бил внесен от група депутати. В него се предвижда забрана върху принудителното угояване на патици и гъски с цел производство на втлъстен черен дроб. Практиката се счита за жестоко отношение към животните и е позната у нас като “гушене”. Очаква се парламентът да гласува предложението между 16 и 19 юни, предават от сдружение КАЖИ.

Насилственото хранене на птиците е с цел втлъстяване и многократно увеличаване размера на черния дроб. За патиците той трябва да е достигнал тегло минимум 300 грама, а за гъските минимум 400 грама. Естественото им тегло е приблизително между 40 и 70 грама. Практиката причинява у птиците чернодробна стеатоза, съпътствана от силни болки и рязко влошаване качеството на живот. Вносителите на законопроекта я наричат една от най-жестоките и болезнени практики в индустриалното животновъдство. Така нареченият деликатесен продукт е с висока цена, която го прави достъпен за ограничен брой потребители.

Производството на фоа гра е забранено в повечето държави от Европейския съюз, включително Германия, Италия, Полша, Чехия, Холандия, Швеция, Финландия, както и Израел, Турция, Индия и други. Към момента само 5 страни от ЕС произвеждат фоа гра: Франция, Белгия, Унгария, Испания и България.

България е на второ място в ЕС по производство на втлъстен черен дроб, след Франция. У нас произвеждаме 2 800 тона фоа гра ежегодно по данни от 2018 г. на Euro Foie Gras.

Украйна произвежда фоа гра основно за износ, наблюдавайки стабилен ръст на производството през последните години. Въпреки това, през август миналата година основният производител в страната обяви, че прекратява своята дейност. Това се случва след публикуването на кадри от неговата ферма, които предизвикват силни реакции сред украинската общественост. Те са били отразени и на международно ниво, включително от The Independent. На кадрите е видно, че производителят използва машинно масло, за да смаже тръби, насилствено вкарвани в шиите на гъските с цел принудително угояване.

####

Контакти:

Петя Алтимирска (председател на Управителния съвет на сдружение КАЖИ)
Email:
Тел.: 0895 760 754
Сайт: caai.bg

Снимки: https://drive.google.com/drive/folders/1JzxMo-SFnVxTpXig9iw8L4h_O-xHKx-F?usp=sharing

Снимките са свободни за употреба. Моля, споменете сдружение КАЖИ като източник.

Написано от

Написано от

Стефан Димитров

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This