В океаните се намират едни от най-забележителните същества на нашата планета. Световният ден на китовете започва през 1980 в Мауи, Хаваи. Идеята е на Грег Кауфман от Pacific Whale Foundation, който искал да увеличи общественото внимание върху опасността от изчезването на местните китове.
Любопитен факт е, че китовете са изключително ценни за живота на Земята, защото могат да задържат в себе си огромно количество въглероден диоксид. Aкo количеството парникови емисии, което един кит спестява, се продаде на пазара на въглеродни емисии, то би струвало около 2 милиона долара. Това показва колко важни са китовете за спиране на климатичните промени.
За съжаление днес все още в някои страни ловът на китове е позволен. Поради различните вярвания, докато в някои страни гледат на китовете като на свещени животни, то в други страни ловът на китове за търговски цели се e оправдавал години наред с научни изследвания.
Почитта към китовете във Виетнам
Пример за страна, която изпитва изключително уважение към китовете, e Виетнам. По цялото крайбрежие на тази страна има храмове, посветени на китовете. Местните хора почитат изключително много китовете. И до днес живеят хора, които разказват за това как китове са спасявали живота им при инциденти в открито море. Особено популярна сред местното население е една история от 2011 година, когато 12 моряци споделят как са спасени от кит по време на буря близо до остров Ли Сън.
Ловът на китове в Япония
В миналото Япония също е почитала китовете като свещени животни. За съжаление обаче, днес тя е една от страните, в които ловът на китове е разрешен.
Много често при китолова се улавят бременни китове, като според някои статистики броят на уловените бременни китове може да достигне дори една трета от общия брой на уловените животни. Любопитен факт е, че бременността при китовете е по-дълга отколкото при хората. При някои видове китове бременността продължава от 10 месеца до година и половина.
В някои страни, сред които и Япония, правителството отпуска средства за финансиране на лова на китове. Въпреки държавните субсидии, този бизнес е икономически неефективен. Спирането на субсидиите би могло да означава край за китоловния бизнес, защото местното население на повечето от тези страни също не желае да използва такива продукти.
В Норвегия хранят с месо от китове кучета и норки
В Норвегия например по данни от 2021 едва 2% от населението консумира месо от китове. Въпреки това норвежките кораби са уловили и убили през 2021 г. най-много китове за последните шест години. Ниското търсене е принудило част от месото да се продаде за храна за домашни любимци. Документ от 2014 година показва, че с месо от китове в предишни години са хранени и ферми за норки.
Положителни новини
Положителна новина от началото на февруари 2022 година е, че Исландия обяви, че ще спре комерсиалния китолов до 2024 година.
„Има малко оправдания за разрешаване на лова на китове след 2024 г.“, заявява министърът на рибарството и земеделието на Исландия Свандис Сваварсдотир.
Тя допълва: „Япония е най-големият купувач на [исландско] месо от китове, но потреблението му намалява от година на година. Защо Исландия трябва да поема риска да продължи китолова, който не е донесъл икономически ползи, за да продава продукт, който е с ниско търсене?”.
Има още много какво да се сподели за китовете. Надяваме се в световен мащаб да се спре ненужната търговия с техни продукти предвид все по-ниския интерес. Нека тези прекрасни животни се радват на живота на нашата земя.
Източници:
Световен ден на китовете– 20 февруари 2022
Японско градче известно с китолова се мъчи да запази тази 400-годишна традиция
Месо от китове се изхвърля в океана и се използва за храна за кучета
Исландия ще прекрати китолова през 2024 заради обществен натиск и намаляващо търсене