Отминаха дните, когато изкуствената кожа се считаше за по-евтина и по-малко желана алтернатива от жестоките естествени животински кожи.
В наши дни изкуствената и естествената кожа си приличат толкова много, че повечето хора трудно ги различават, а големите модни брандове един след друг се отказват от жестоката материя.
Изкуствената кожа е от изключително високо качество. А естествената кожа е така обработена, че трудно може да бъде различена от изкуствената. Когато се отнася до украшенията от кожи с косъм, например по якѝте на палта и якета – много рядко на етикетите се заявява дали са от естествена или изкуствена козина.
Все пак има интересни и полезни съвети, които помагат да се различат двата вида, ако искате да направите съзнателен избор.
1. Проверка в „Търговец без ценни кожи“
„Търговец без ценни кожи“ (Fur Free Retailer) е международна програма, целяща да обедини модните компании, отказали се от употребата на ценни кожи, и да предоставя надеждна информация на потребителите за отделните марки.
Проверете на сайта на програмата (кратък линк: ffr.caai.bg) дали марката, в чийто магазин пазарувате, се е отказала официално от кожите с косъм. КАЖИ е представител на програмата за България.
2. Етикет
Ако продуктът има етикет, му обърнете внимание и го прочетете. Всеки производител е длъжен да заяви използваните материали. Изделията от изкуствена кожа ще имат упоменат този факт на етикета си – а ако пише, че е естествена, вероятно е.
3. Тест-докосване
Определено има различно усещане, ако прекарате козина през пръстите си. Естествената е мека и нежна и се плъзга между пръстите. Изкуствената е по-груба на пипане. Изкуствената кожа – основата – също е много по-гъвкава, а цветът ѝ чувствително се променя при разтягане. Ако има усещане за полиетилен или пластмаса, отново това е сигурен признак, че кожата е изкуствена.
4. Структура
Ако раздухате кожа с косъм, при естествената отделните косъмчета се разделят лесно едно от друго. Космите излизат от базовата тъкан с бял или жълт цвят, който е естественият цвят на козината на животното. В основата им има по-гъсти и по-къси косми, които са подкосъм на животинската козина. Изкуствената кожа с косъм обикновено има по-проста структура. Отделните косми са с еднаква дължина и цвят и излизат от мрежеста или друга тъканна база. Също така често са подредени в перфектни редици и/или колони.
5. Върховете на космите
Ако краищата на косъма се стесняват до фин връх като космите на котка, то със сигурност става дума за истинка козина. Въпреки това, дори истинската козина може да бъде отрязана така, че краищата да са прави. Тогава ще изглежда като изкуствена. Затова този метод не е толкова надежден.
6. Пори
Този тест е приложим за самата кожа. Естествената кожа е с неравномерно разположени пори – така както е порастнало животното, докато е било живо. При изкуствената кожа се виждат перфектно наредени пори, точно както машина би ги направила.
7. Ръбове и подгъви
При оглед на ръбовете и краищата на изделия от изкуствена и естествена кожа има сериозна разлика и тя е очевидна. Ако се вижда перфектно заоблен ъгъл или край, то най-вероятно става въпрос за изкуствена кожа. При естествените материали няма как да се получи тази точност! Там има по-грубоват и неравен завършек.
8. Тест-горене
Животинските кожи с косъм може да бъдат разпознати по начина, по който изгарят влакната. Ако усетите мирис на синтетична материя и космите се свиват сякаш се топят и миришат на пластмаса, значи това е изкуствена козина. Ако косъмът се разпадне и се усеща мирис на изгоряла коса, то козината е естествена.
9. Водоустойчивост
Това е интересен метод за разпознаване на кожата. Естествената кожа абсорбира малко или много вода, когато е мокра. Изкуствените варианти при всички положения са водоустойчиви и не поемат и милилитър от нея.
Ако имате съмнения, по-добре изберете нещо друго
Имайте предвид, че разпознаването на истинска козина само на външен вид е почти невъзможно. Животинската козина може да бъде оцветена във всякакви неестествени цветове.
Не разчитайте на етикетите и цената. Дори един продукт на ниска цена може да е направен с истинска кожа с косъм, а производителят просто ще „забрави“ да каже.
Надеждното различаване на изкуствена от истинска козина може да се окаже предизвикателство, така че ако не сте сигурни, по-добре не купувайте продукта. А освен жестокост към животните, естествената кожа с косъм вреди и на здравето на хората, които я носят.