31 август 2018
Граждански организации излизат с остро писмо до посланика на Дания
Лобистка среща за развитие на фермерството за ценни кожи в България се е състояла на 15 юни в посолството на Кралство Дания, научиха активисти на сдружение „КАЖИ“ (Кампании и активизъм за животните в индустрията). На срещата са били поканени представители на българското правителство, на бизнеса и браншовата европейска организация на индустрията с ценни кожи.
Напомняме, че Дания е европейската страна с най-голям брой ферми за ценни кожи в Европа – над 1600. Над 17 милиона норки и чинчили се убиват годишно там само заради козината им.
По повод състоялата се среща, от Гражданската инициатива за забрана на добив на ценни кожи в България и сдружение КАЖИ, изпратиха писмо до посланика на Дания г-н Сьорен Якобсен, с копие до министъра на околната среда и водите г-н Нено Димов и министъра на земеделието и храните г-н Румен Порожанов, в което изразяват категоричната си позиция за прекратяване на фермерството за ценни кожи в България и напомнят, че само преди два месеца в Народното събрание бе внесена подписка, подкрепена от над 51 хиляди граждани с искане за забрана добива на ценни кожи. В писмото се отбелязва силното обединение и категоричната подкрепа на забраната от страна на неправителствените организации и гражданските групи (64 организации изпратиха отворено писмо в подкрепа на забраната, преди по-малко от месец).
Авторите на писмото споделят и опасенията си по повод обективността на някои тези изложени от лобистите по време на срещата и недоумяват защо, при наличието на значителен обществен интерес по темата, на срещата не е поканена нито една организация, работеща против развитието на фермите за ценни кожи, за да се вземат предвид и тези аргументи.
В писмото се казва още: „… Излагането на тези факти е с цел да стане ясно, че почвата за развитие на бизнес за ценни кожи в България не е благоприятна и би трябвало да се вземе предвид от всеки, който желае да инвестира във ферми на територията на страната ни.
Организирането на срещи за насърчаване на инвестиции в сектора, без да са поканени всички заинтересовани страни и без да бъдат отчетени социалният фактор, обществената нагласа, активната роля и ценностите на гражданското общество, са предпоставки за сериозен бизнес риск и потенциални загуби от страна на инвеститорите.
Настояваме информацията от това писмо да стигне до всички заинтересовани лица, за които имате информация, че обмислят инвестиции в областта на отглеждането, убиването и търговията на животни за кожи на територията на България.
Категорично се противопоставяме на всеки ход от страна на правителството, институциите и чужди бизнес интереси по отношение на лобиране или създаване на неустойчиви бизнес практики, причиняващи страдание и застрашаващи природата, бита и здравето на хората.
Уверяваме Ви, че ще направим всичко възможно да не допуснем нито една чужда компания финансираща бизнес за ценни кожи, както и появата на нито една нова ферма в България. Всеки опит за подобна стъпка ще създаде излишно напрежение и ще бъде атакуван от гражданското общество с всички възможни средства.
В заключение, изразяваме своята увереност, че демократична страна като Кралство Дания, която е пример за социално ориентирана политика, която уважава обществените ценности и предвижда неизбежността на еволюционните процеси, отчита нуждата от прозрачност и обективност по социално значимите теми и съзнава вредата от лобизма, защитаващ нехуманни практики.“
Писмото до посланика на Дания е изпратено от сдружение „КАЖИ“ и от Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в България.
В отговор на изпратеното писмо към организациите бе отправена покана от страна на посланика на Кралство Дания г-н Сьорен Якобсен. Предстоящата среща ще да се състои в датското посолство на 3 септември, понеделник, от 10:30 ч. На срещата ще присъстват представители на фондация „Дивите животни“, фондация „Четири лапи“ и сдружение „КАЖИ“.
Информация за протичането на срещата ще бъде допълнително изпратена до медиите в понеделник 03-ти септември.