fbpx

Научното становище на ЕОБХ потвърждава: клетки не трябва да бъдат използвани при отглеждането на кокошки носачки

мар. 21, 2023 | Кокошки носачки, Прессъобщения

Научното становище на ЕОБХ потвърждава: клетки не трябва да бъдат използвани при отглеждането на кокошки носачки

Кокошка носачка извън клетка
Ново становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заявява, че кокошките носачки не трябва да се отглеждат в клетки и по този начин подкрепя исканията на Европейската гражданска инициатива “Край на клетките”, получила подкрепа от Европейската комисия и Европейския парламент.

Становището включва анализи на благосъстоянието на птиците и препоръки за подобряване на мерките за хуманно отношение към индустриално отглежданите кокошки носачки и бройлерите.

В становището си ЕОБХ препоръчва промяна не само на методите на отглеждане, но и на гъстотата на птиците. Максималната гъстота на отглеждане, която посочват от ЕОБХ, е до 4 птици на квадратен метър. В настоящите минимални изисквания се допускат 9 птици/м2. В препоръката за премахването на клетките и преминаването към алтернативни методи се включва и въвеждането на повдигнати конструкции за кокошките, както и минимум 1 гнездо на всеки 7 птици.
„ЕОБХ подчертава, че методите на отглеждане, които осигуряват дневна светлина, достъп до открито пространство или навеси, имат положителен ефект върху поведението на кокошките.“, споделя Елена Савова от сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ).
Много други препоръки в становището също припокриват целите на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) за забрана на клетките. В становището си по този начин ЕОБХ потвърждава ЕГИ „Край на клетките“.

ЕГИ „Край на клетките“ получи широка обществена подкрепа. 1,4 милиона европейски граждани подкрепиха инициативата, защото настояват Европейската комисия да сложи край на клетките в Европа.

Клетките причиняват страдание на огромен брой селскостопански животни всяка година. Те са една ненужна жестокост, особено когато съществуват системи с по-хуманно отношение към животните, при които не се използват клетки.

Източници:
Welfare of laying hens on farm, 21 February 2023
EFSA Journal 2023;21(2):7789, DOI: https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.7789Европейска гражданска инициатива: Комисията ще предложи постепенно премахване на клетките за селскостопански животни, Съобщение за медиите, 30 юни 2021Евродепутатите одобряват призива на гражданите на ЕС за постепенно прекратяване на отглеждането на животни в клетки, Съобщение за пресата,10.06.2021 
Повече по темата
Контакти:
Елена Савова
Координаторка на кампания „Разперени криле“

0886 234 056
caai.bg

Бележки към редакторите:
Сдружение КАЖИ е българска организация за защита на животните, основана през 2017 г. Активните кампании, за които се бори са: забрана на фермите за кожи на национално и европейско ниво, за прекратяване на клетъчното отглеждане на кокошки носачки, прекратяване на използването на клетките в животновъдството, забрана на насилственото угояване на патици и гъски за болестно втлъстен черен дроб, прекратяване на тестовете върху животни, както и за въвеждане на ефективно законодателство за защита на животните в България и ЕС.

Написано от

Написано от

Елена Савова

Повече от блога ни

Към всички статии

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи – 29 ноември 2024

Световен петък без кожи: Кампания срещу жестокостта в модната индустрия Световен петък без кожи се отбелязва всяка година в същия ден като Черния петък. През 2024 г. този ден е 29 ноември. Това е...

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево

До Европейската комисия До Министъра на земеделието в Република България До Българската агенция по безопасност на храните До Министерството на земеделието в Република Турция До компетентните власти...

Share This