Над 1.5 милиона граждани на ЕС призоваха за Европа без кожи
1 502 319 подписа бяха официално внесени в Европейската комисия (ЕК), призоваващи ЕС за забрана на фермите за кожи и предлагането на пазара на продукти от такива ферми.
ЗА НЕЗАБАВНО ПУБЛИКУВАНЕ: Брюксел 14 юни 2023 г.
Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) Европа без кожи стартира през май 2022 и получи подкрепата на над осемдесет организации за защита на животните в Европа. Тя приключи на 1 март, почти два месеца по-рано от официалната дата за край на събиране на подписи, благодарение на рекордния брой събрани подписи – над 1. 7 милиона (1 502 319 след валидацията) за по-малко от 10 месеца. ЕГИ също успешно премина минималния праг за подписи в 18 страни членки на ЕС.
В България бяха събрани общо 77 506 подписа. След проверката валидни остават 71 444 от тях. По брой подписи според броя на населението България е на 6-то място от всички 27 страни в ЕС.
Фермите за кожи – освен с жестокият начин на отглеждане в тесни клетки на диви животни като норки, лисици и енотовидни кучета – са и сериозна заплаха за общественото здраве. По време на пандемията от Ковид-19 едни от най-пострадалите от заразата животни бяха именно от фермите за норки. Отново в такива животновъдни обекти в Испания вече има и случаи на епидемия от инфлуенца.
Проучванията показват също, че поради използването на токсични химикали за обработка на кожени облекла, индустрията за ценни кожи е една от най-замърсяващите. Тя е също така опасна за биоразнообразието, тъй като много от видовете, отглеждани за кожи, са чужди инвазивни видове за страните, в които се отглеждат и представляват заплаха за местните видове животни.
След като валидирането на подписите днес официално приключи успешно, по регламент организаторите на инициативата трябва да се срещнат с представители на Европейската комисия и да участват в публично изслушване в Европейския парламент. След тези две срещи Европейската комисия трябва публично да отговори на инициативата до края на тази година.
В България сдружение КАЖИ е една от организациите за защита на животните, която значително помогна за събирането на подписи и подкрепа за инициативата.
“От КАЖИ благодарим на всички български граждани, които подкрепиха “Европа без кожи”. Изключителната обществена подкрепа за тази инициатива показа ясно, че ценните кожи трябва да останат в миналото. Ако събирането на подписи беше продължило през оставащите две месеца, това щеше да е вероятно европейската инициатива с най-много събрани подписи досега. Фермите за кожи в България, както и останалите страни по света си приличат по своята жестокост. Добавяйки и всички научни аргументи, показващи заплахата за общественото здраве, природата и биоразнообразието може да разберем, че края на отглеждането на животни заради козината им е най-логичното решение.”, сподели Петя Алтимирска, председател на сдружение КАЖИ.
КРАЙ
Повече информация – доклади:
Настояще и бъдеще на фермите за кожи във Финландия
Фермите за кожи и общественото здраве
Контакти и допълнителна информация:
Петя Алтимирска (Председател на сдружение КАЖИ)
0895 76 07 54
caai.bg
https://facebook.com/caai.bg
https://instagr.am/caai.bg
https://twitter.com/caai_bg
В България сдружение КАЖИ е инициатор на Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи, която събра над 51 000 подписа на хора, подкрепящи забрана на фермите за кожи.
Сдружение КАЖИ е част от коалицията от организации за защита на животните Eurogroup for Animals.