Над 50 организации от международното движение срещу фермите за кожи призовават правителствата да затворят фермите за норки във всички страни
Правителството на Холандия е наредило принудителното избиване на норките в 9 ферми в страната. Мярката започва от днес. Предприема се поради риск фермите за норки да се превърнат в “резервоар за SARS-CoV-2”, потвърден от екип от експерти по ветеринарна медицина и инфекциозни заболявания. Това би позволило на вируса да върлува още дълго време. За това информират ресорните министри на земеделието и на здравеопазването в писмо до парламента.
В отговор на последната информация от холандското правителство организации за защита на животните от много страни по света призовават своите правителства за затваряне на фермите за норки като потенциални резервоари за COVID-19 и други нови инфекциозни и зоонозни заболявания.
Забрана на фермите за норки е била приета в Холандия през 2013 г. с гратисен период до 2024 г. Поради създадената ситуация холандският кабинет обсъжда възможности за насърчаване на фермите за кожи да прекратят доброволно дейността си преди влизането в сила на забраната. Към 2018 г. в Холандия се отглеждат 4,5 млн. норки в 128 ферми, съобщават от сдружение КАЖИ, които водят кампания за подобна забрана у нас.
От 26 април досега SARS-CoV-2 е идентифициран в общо девет ферми за норки в Холандия. Последната заразена ферма е обявена в сряда.
В писмото си до Парламента, министрите отбелязват, че се очаква още случаи да бъдат открити в идните седмици. Всички ферми за норки в Холандия в момента подлежат на задължително тестване. Въведени са мерки като ограничения на посетители във фермите; забрана на транспортирането на норки; задължителна употреба на предпазна екипировка от работниците.
Незаразените ферми са задължени също всяка седмица да предприемат унищожаване на труповете на “естествено” умрели животни при засилени мерки за биосигурност.
Петя Алтимирска, председател на сдружение КАЖИ, коментира: “Изследвания в заразените ферми показват, че симптомите включват ‘храносмилателни и дихателни’ проблеми и могат да са смъртоносни за животните. Норките могат също да прихванат вируса без да проявяват симптоми. Затова, освен призовавайки за забрана на фермите за норки, ние призовавме българското правителство да предприеме незабавни мерки за изследване на потенциалното разпространение на заразата от COVID-19 във фермите за норки в България. Да проведе задължително тестване във фермите като публикува възможно най-скоро резултатите, както и да въведе специални мерки за повишена биосигурност при третиране на труповете.“
В България по данни на БАБХ се отглеждат близо 130 000 норки в две ферми. Проучване на БАН от 2019 г. показа 108 случая на избягали норки в района около най-голямата ферма у нас. Тя се намира до с. Маджерито, Старозагорско.
У нас липсва програма за заразните заболявания при норките. Изготвянето на такава беше препоръчано през 2017 г. от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Две научни становища на ЦОРХВ показват, че норките са потенциални преносители на много заразни и зоонозни заболявания. Въпреки това тяхното отглеждане е допуснато, капацитетът им се увеличава, а от тази година се оказа, че могат да са преносители и на COVID-19.
На 14 май във връзка с първите случаи на COVID-19 във ферми за норки в Холандия сдружение КАЖИ изпрати сигнал до Министъра на здравеопазването и Националния оперативен щаб. В него се задават конкретни въпроси, свързани с потенциалните възможности за разпространение на коронавирус в съществуващите ферми за норки у нас, за липсващата програма за заразни заболявания при норките, както и се настоява за своевременно и компетентно становище по въпросите, предават от сдружението. Няма информация за реакция по сигнала.
####
Контакти:
Петя Алтимирска (председател на Управителния съвет на сдружение КАЖИ)
Email: Тел.: 0895 760 754
Сайт: caai.bg
Снимки/видео за сваляне:
Видео на ферми за норки в Холандия (източник: Bont voor Dieren и Animal Rights): https://vimeo.com/194246126
Снимки на ферма за норки в Милхезе, Холандия (източник: Ongehoord): http://dutchfur.nl/wp-content/uploads/2015/08/the-netherlands-4.jpg?fbclid=IwAR0xi2B2Wf5RgpClJCC2jU43LpDdwOoq1ACI1h8AkjMnpilMDO8KMUHAKmk
Снимки и видео на ферма за норка до с. Маджерито, България (източник: сдружение КАЖИ): https://caai.bg/press/
Материалите са свободни за употреба. Моля, споменете източника.
Допълнителна информация:
- Центърът за оценка на риска по хранителната верига към Министерството на земеделието, храните и горите предупреждава в научно становище от февруари, че фермите за норки представляват риск за общественото здраве.
- Другите основни видове животни, отглеждани във ферми за кожи – лисици и енотовидни кучета – също са разпознати като способни за заразяване с вируси от вида SARS-CoV. Те имат потенциал да играят роля на междинен гостоприемник, предаващ вируси на хората. Както енотовидни кучета, така и лисици в пазарите за диви животни в Китай са тествали позитивно за COVID-19.
- Фермите за ценни кожи са забранени в Обединеното кралство от 2003 г. и са приети забрани в следните европейски държави: Австрия, Белгия, Босна и Херцеговина, Чехия, Хърватия, Македония, Холандия, Норвегия, Люксембург, Сърбия, Словакия, Словения.
Правителството на Ирландия наскоро потвърди намерението си да приеме забрана на фермите за кожи. В България, Литва, Черна гора и Украйна са внесени законопроекти за забрана на фермите за кожи. В САЩ Калифорния стана първия щат, забранил продажбите на ценни кожи през 2019 г. след подобни забрани в Лос Анджелис, Сан Франциско, Бъркли и Западен Холивуд.
Фермите за кожи обаче продължават в други страни. Китай, Дания, Финландия и Полша са най-големите производители. Около 100 милиона животни световно се убиват всяка година за кожите им. - Последните достъпни данни показват около 35 милиона норки са били отглеждани сред 21 европейски страни, включително Дания (17,6 млн.), Полша (5 млн.), Холандия (4,5 млн.), Финландия (1,85 млн.), Гърция и Литва (всяка по 1,2 млн.) през 2018 г. Стойностите за същия период в Китай (20,7 млн.), САЩ (3,1 млн.) и Канада (1,7 млн.) качват общото количество отглеждани норки до около 60,5 млн.
Събития около фермите за норки и COVID-19:
- 26 април: SARS-CoV-2 идентифициран в две ферми за норки в Холандия.
- 9 май: SARS-CoV-2 открит в още две ферми за норки в Норд Брабант, както и в прахови частици в халетата.
- 15 май: SARS-CoV-2 диагностициран в три котки, живеещи на ферма за норки, където е потвърдено присъствието на вируса.
- 19 май: Първи работник във ферма за норки прихваща COVID-19; Министърът потвърждава задължителното тестване да се прилага върху всички ферми за норки в Холандия.
- 20 май: Министърът на земеделието на Холандия казва на депутатите, че е вероятно норки, заразени със SARS-CoV-2, са предали вируса на работник.
- 22 май: Седем от 14 работника във ферма за норки в Ла Пуебла де Валверде, Испания, заразени със SARS-CoV-2.
- 25 май: Втори служител във ферма за норки прихваща COVID-19, Министърът потвърждава заразяването от норка към хора вече е “много вероятно”.
- 28 май: Министърът потвърждава, че задължителното тестване на всички холандски ферми за норки е в ход.
- 1 юни: SARS-Cov-2 намерен в още три ферми за норки в Холандия, с четвърти потвърден случаи на 3 юни, който прави общия брой: 9 заразени ферми.
- 3 юни: Холандски министри публикуват окончателен доклад, потвърждаващ, че животните в инфектираните ферми ще бъдат принудително избити; мярка, предприета “в интереса както на обществото здраве, така и здравето на животните”.