fbpx

Камерите за видеонаблюдение ще бъдат задължителни в испанските кланици

мар. 2, 2022 | Блог

Кралският указ, който изисква монтиране на камери за видеонаблюдение в кланиците, се очаква да получи одобрение през април 2022 г. В резултат на това Испания ще изпревари другите страни от Европейския съюз в одобряването на този регламент за хуманно отношение към животните, тъй като инсталирането на системи за видеонаблюдение в кланиците досега е било задължително само в Обединеното кралство.

Този проект възниква след кампания на испанската организация за защита на животните Equalia, която от 2 години и половина се застъпва за задължителни камери за видеонаблюдение във всички кланици и по този начин получи подкрепата на ANICE (Националната асоциация на месопреработвателната индустрия на Испания), която предложи инсталирането на системи за видеонаблюдение в кланиците през 2019 г., прехвърляйки това искане до Изпълнителната дирекция на AESAN (Испанската агенция за безопасност на храните) през октомври същата година.

В съответствие с ангажимента на месната индустрия за хуманно отношение към животните, инициативата има за цел да контролира правилното спазване на условията за хуманно отношение към животните в кланиците, с разбирането, че това ще подобри капацитета на компаниите за самоконтрол и ще гарантира добрата работа на работниците, както и съответствието от официалните ветеринарни служби.

Във видеа от кланица в град Толедо излъчени от от Equalia се показаха на бял свят редица нарушения и жестокост към животните, част от които ритане, хвърляне, влачене, бой с пръчки и дори уриниране от работници на местата, където живеят животните. За съжаление такава е реалността на не малко места в животновъдната индустрия. Това се потвърждава от разследвания на организации за правата на животните в целия свят. Прикриването на информация е причината обществеността да знае толкова малко за случващото се с животните в тези обекти. 

В България по действащия Закон за ветеринарномедицинската дейност НПО-та с предмет на дейност хуманно отношение към животните, би трябвало да имат право да участват в проверки на животновъдни обекти и да упражняват обществен контрол. Поради пропуски в нормативните текстове много често този достъп се отказва и реално не се допускат представители от неправителствени организации за участие в проверки. Подготвените в момента промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност не само че не предвиждат по-ефективно прилагане на обществения контрол, но и блокират още повече неговото упражняване от страна на гражданските организации. Необходима е промяна в Закона, която да осигури възможност гражданите да получат обективна и навременна информация за реалното отношение към животните упражнявано в животновъдните обекти.

КАЖИ предложи мярка към Четвъртия национален план за действие по инициативата “Партньорство за открито управление”, с която да се обезпечи правото на неправителствените организации за защита на животните да участват в проверки в животновъдни обекти и да налагат по-ефективен обществен контрол за състоянието на животните.

Написано от

Написано от

Ана Петкова

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This