До Европейската комисия
До Министъра на земеделието в Република България
До Българската агенция по безопасност на храните
До Министерството на земеделието в Република Турция
До компетентните власти за безопасност на храните в Република Румъния
До Световната организация за здравеопазване на животните
София, 29.10.2024
Относно: Необходимост от спешни действия във връзка със задържани 47 крави в камион на българо-турската граница на Капитан Андреево
Ние от сдружение Кампании и активизъм за животните в индустрията (КАЖИ) се присъединяваме към призива на Animal Welfare Foundation и Animals´ Angels с настояване за спешни действия пред компетентните органи на Република Турция, България и Европейската комисия за 47-те румънски юници, които са задържани в буферната зона на българо-турската граница от 18.10.2024 г.
Турските власти отказват да внесат животните на територията на Турция, тъй като юниците идват от румънския регион Констанца, който е засегнат от чума по дребните преживни животни (Peste des Petits Ruminants (PPR)). В същото време компетентните български органи отказват реимпорт и транзит за връщане на животните на мястото им на произход в Румъния.
В резултат на липсата на адекватни и спешни мерки и създалата се безизходица животните са държани в камиона вече 12 дни, в мръсотия сред изпражненията си и при никакво място за движение. Вече има починали животни, които не могат да бъдат изнесени и продължават да се намират в камиона. Въпреки че се предоставя храна и вода, поради ограничението на тясното пространство в камиона, е трудно да бъдат нахранени и напоени всички животни. Камионът е неподходяща среда за дългосрочно пребиваване на животните в продължение на дни.
Турските власти са информирали вносителя да приложи една от мерките, предвидени в член 34 от Закон № 5996, известен също като „Закон за ветеринарните услуги, здравето на растенията, храните и фуражите“ – реекспорт, карантина, специално третиране, използване за други цели или унищожаване/убиване. На 25.10.2024 г. турските власти издадоха решение за умъртвяване на юниците „поради потенциалния риск от разпространение на болестта“ PPR и поради това, че те застрашават околната среда, здравето на хората и животните и поради обстоятелството, че здравето и условията за хуманно отношение към животните не са подходящи.
Повторният внос в ЕС на отхвърлен транспорт на животно от трета страна е възможен при определени условия.[1]
Това не е първият инцидент, водещ до блокиране на превози с животни на българо-турската граница. Последният случай датира само от преди две седмици, когато 69 бременни юници умряха в непоносими болки в два камиона, в кланица в Турция, след още една заповед за унищожаване, а също и на сметището, където бяха разтоварени последните животни.
Непоклатимостта на участващите власти пред огромното страдание на живите същества не може повече да бъде толерирана и трябва да спре.
Време е турските и българските власти и Европейската комисия да намерят решение за тези 47 юници и да предотвратят нови инциденти, при които животни умират от глад в нехуманни условия поради инертността и безразличието на всички отговорни органи.
В светлината на гореизложеното, СПЕШНО молим Европейската комисия и Световната организация за здравеопазване на животните (WOAH) НЕЗАБАВНО да ДЕЙСТВАТ и СЪДЕЙСТВАТ на компетентните органи на Република България, Румъния и Турция за разрешаване на тази ситуация, като разтоварят животните в обор ДНЕС.
Според науката реалната опасност от разпространение на PPR не е реалистична[2]. Чумата по дребните преживни животни е вирус, който засяга дребните преживни животни, а не говедата или други животински видове и въпреки, че говедата в смесени среди могат да влязат в контакт с вируса, те не развиват болестта и не стават носители или преносители на вируса и не разпространяват болестта към други видове. Овцете са единствените естествени гостоприемници за репликация на вируса.
Спешно молим българските компетентни органи – Министерството на земеделието и Българската агенция по безопасност на храните незабавно да действат и да разрешат[3]/реимпортират транспорта на 47 румънски юници в България или Румъния, на основание Регламент (ЕС) № 2017/625, член 66, ал. 1 и 3 (c) и отговарящи на изискванията на Регламент (ЕО) № 1/2005.
В случай, че по някаква причина необходимите здравни сертификати, които придружават животните, вече не са подходящи или достатъчни, те трябва да бъдат поискани от румънските компетентни органи като коригиращи мерки. Междувременно българските компетентни органи е необходимо да изолират и поставят под карантина животните, като се грижат за тях и ги третират при подходящи условия, щадящи болката, дистреса или страданието, до предоставяне на липсващите документи и сертификати.
Ние от Сдружение КАЖИ СПЕШНО молим турските компетентни органи незабавно да ОТМЕНЯТ ЗАПОВЕД ЗА УБИВАНЕ Номер E-35216929-325.13-16426469 от 25.10.2024 г. и или да върнат животните в ЕС, или да позволят животните да бъдат транспортирани до местоназначението им в Бурса, Турция и там да бъдат поставени под карантина в съответствие с турския закон № 5996, член 34.
С уважение,
Петя Алтимирска
Председател на Сдружение КАЖИ
0895 760 754
Бележки
[1] Регламент ЕС 2017/625 относно официалния контрол, член 66;
Регламент (ЕО) № 1/2005 на Съвета относно защитата на животните по време на транспортиране и свързани операции.
[2] Munir, M. (2014). Peste des petits ruminants virus. Springer. Тази книга предоставя изчерпателен преглед на биологията на вируса и неговата специфика за дребните преживни животни, с изключение на говеда и други видове.
Friedrich-Loeffler-Institut (2019). Експериментални проучвания, проведени в института, потвърдиха, че говедата служат като „крайни гостоприемници“ за PPR, без да допринасят за разпространението му.
FAO и OIE (2020) PPR Глобална програма за ликвидиране дава насоки и потвърждава, че вирусът засяга само овце и кози.
FAO/WOAH – Глобалната програма за изкореняване на PPR (PPR-GEP) има за цел да изкорени PPR до 2030 г., като очертава конкретни стратегии за предотвратяване на разпространението сред овцете и козите и намаляване на риска за други уязвими видове, но това не включва говеда.
FAO и WOAH (2021) – Насоки за контрол и превенция на PPR в популациите на диви животни предоставят стратегическа рамка за контрол на вируса при диви животни и дребни преживни животни, по отношение на безопасността на други невъзприемчиви видове като говеда.
WOAH PPR Disease Card потвърждава нечувствителността на говедата към вируса.
Jones, B.A., et al. (2016). „Икономическото въздействие на премахването на чумата по дребните преживни животни: анализ на ползите и разходите.“
[3] Транспортът не е напуснал официално територията на ЕС, тъй като се намира в буферната зона на границата и все още не е допуснат да влезе на турската митница.