fbpx

БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРОДЕПУТАТИ СА ПРИЗОВАНИ ДА ГЛАСУВАТ ПРОТИВ ЖЕСТОКОТО НАСИЛСТВЕНО ХРАНЕНЕ НА ПАТИЦИ И ГЪСКИ ЗА ФОА-ГРА

фев. 16, 2022 | Прессъобщения

Българските евродепутати са призовани да гласуват против жестокото насилствено хранене на патици и гъски за фоа-гра

Насилственото хранене на патици и гъски за производство на втлъстен черен дроб е забранено в 22 държави-членки на ЕС. България е сред петте страни, които прилагат тази практика.

Вчера, на 14 февруари, Европейският парламент започна обсъждане на доклад за хуманно отношение към животните в индустриалното животновъдство, изготвен от френския член на Европейския парламент (ЕП) Жереми Десерл. Този доклад беше одобрен от Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент (AGRI). Днес предстои гласуването на доклада от членовете на ЕП.

Въпреки заглавието си, докладът почти изцяло пренебрегва хуманното отношение към животните и всъщност насърчава една остаряла визия за животновъдството, която ЕС отдавна вече се опитва да отхвърли.
Сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) изпрати писма до всички български евродепутати с призив да отхвърлят този доклад, тъй като той би имал негативен ефект върху усилията за повишаване нивото на хуманно отношение към животните. Това е и призивът на редица други организации за защита на животните в държавите-членки.

Особено обезпокоителна е една конкретна част в доклада, в която се поощрява насилственото хранене на патици и гъски с цел производство на втлъстен патешки и гъши дроб, т.нар. „фоа гра” – практика, която в 22 държави-членки на ЕС вече е забранена от съображения за хуманно отношение към животните.

Не много хора у нас знаят, че България е една от петте страни, в които все още тази жестока практика, наречена още „гушене“, е разрешена. При насилственото хранене в гърлото на птиците се вкарва тръба 2-3 пъти на ден в продължение на 2 седмици (при патици) и 3 седмици (при гъски). В телата им се излива огромно количество еднообразна и висококалорийна храна – много повече отколкото животното би поело по естествен начин. Целта е да се предизвика чернодробна мастна клетъчна хипертрофия (чернодробна стеатоза) и черният дроб на животното да се втлъсти като увеличи повече от 10 пъти нормалния си размер. Резултатът е патологично омазнен и уголемен черен дроб, който се предлага като френския деликатес „фоа гра”.

Проучване на общественото мнение, проведено от Агенция „Сова Харис“ през 2021 г. показва, че над 83% от пълнолетните български граждани смятат, че насилственото хранене на птици с цел угояване трябва да се забрани.
Всяко независимо научно изследване, което не е финансирано от индустрията за производство на втлъстен патешки и гъши дроб, в световен план осъжда тази практика като вредна за животните и несъвместима с каквито и да било основни стандарти за хуманно отношение.

„За повечето граждани на ЕС е ясно, че използването на насилствено хранене при производството на втлъстен патешки или гъши дроб е една от най-жестоките форми на изтезание към животните, която все още е разрешена в някои страни за производство на фоа гра. То причинява огромни страдания на патиците и гъските – казва Светла Досева от КАЖИ. „От името на сдружение КАЖИ призоваваме българските евродепутати да гласуват против приемането на този доклад. Подобна мъчителна и жестока практика в индустриалното животновъдство няма място в съвременния свят.“

-КРАЙ-

Снимки с високо качество за свободна употреба ще намерите тук: https://drive.google.com/drive/folders/1GwSG2RDZSK5IfhBInxhZF5R-CwEUJgm7

Линкове с информация:

Контакти и допълнителна информация: 

Светла Досева (Координатор на кампанията „Да спрем гушенето“, Сдружение КАЖИ)


+359 87 9836010

caai.bg/press

Facebook

Instagram

Twitter

Написано от

Написано от

Елена Савова

Повече от блога ни

Към всички статии

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Интервю със Сандер ван Дейк от Центъра за рехабилитация на тюлени в Питербюрен

Центърът за рехабилитация и изследване на се намира в Питербюрен, Нидерландия. Той е основан през 1971 г. и първоначално само е оказвал първа помощ за млади тюлени. Днес той е базирана на научни...

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

Покана за Общо събрание на Сдружение КАЖИ на 29.08.2024

ПОКАНА ЗА ОБЩО СЪБРАНИЕ НА КАЖИ Уважаеми членове на КАЖИ, Каним Ви на Общо събрание на сдружението. Съгласно Устава на сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ), ЕИК:...

Share This